Sposób na muszki owocówki. Jak pozbyć się niechcianych "gości"?

Sposób na muszki owocówki można wykorzystać nie tylko latem. Jesienią i zimą, kiedy w domu przechowujemy owoce te uciążliwe owady również mogą się pojawić w naszej kuchni. Jak sobie z tym radzić? Oto kilka sprawdzonych metod.

Pułapka na muszki owocówki. Jak walczyć z plagą muszek?

Sposób na muszki owocówki musi być przede wszystkim skuteczny. Pamiętajmy jednak, aby w miarę możliwości sięgać w pierwszej kolejności po naturalne metody walki z owocami. W ostateczności, jeśli poniesiemy klęskę, zawsze możemy skorzystać z pułapki na muszki owocówki dostępnej w sklepach ogrodniczych, ale też w supermarketach czy w sprzedaży wysyłkowej.

Muszki owocówki – jak się ich pozbyć?

Muszki owocówki zawsze pojawiają się tam, gdzie znajdują się dojrzałe owoce czy warzywa. Miejscem ich żeru są także produkty, które zaczynają gnić, gdyż wydzielają one zapach etanolu, który wabi owady. Muszki potrafią go wyczuć nawet z odległości wielu metrów! Dodatkowo szkodniki mają krótki cykl rozrodczy. Żyją zazwyczaj około tygodnia, lecz niestety mogą jednorazowo złożyć nawet do 500 jaj. Dlatego tak trudne bywa pozbycie się "nieprzyjaciół" z naszej kuchni. A jest to konieczne, gdyż muszki roznoszą bakterie i wirusy, a także przyczyniają się do psucia żywności.

Zobacz wideo Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Domowa mikstura na muszki owocówki. Czy jest skuteczna?

Do rozwoju muszek owocówek potrzeba niewiele - wystarczy fermentujący owoc i odrobina wilgoci. Dlatego najlepszym sposobem na walkę z owadami jest niedopuszczanie do ich rozwoju, poprzez utrzymywanie porządku w kuchni i nie pozostawianie dojrzałych owoców na wierzchu. Warto pamiętać o regularnym wyrzucaniu śmieci, w tym w szczególności odpadów bioorganicznych. Jeśli mimo tak powziętych środków ostrożności, muszki "rozgoszczą się" w naszej kuchni możemy spróbować zawalczyć z nimi stosując domową miksturę na muszki owocówki. Do jej sporządzenia potrzebujemy:

  • odrobinę wody,
  • odrobinę octu jabłkowego
  • troszkę płynu do mycia naczyń. 

Składniki wlewamy do naczynia, np. niewielkiego słoiczka i mieszamy, do momentu aż całość zacznie się pienić. Zwabione zapachem octu muszki przyczepią się do piany, która utrudni im ucieczkę. 

Muszki owocówki: jak się pozbyć? Te sposoby mogą być przydatne!

Sposobów na to, jak się pozbyć muszek owocówek jest więcej. Za swoistą pułapkę mogą służyć pokrojone owoce np. fermentujące jabłka, które wkładamy do miski i szczelnie przykrywamy folią spożywczą. Następnie w folii robimy niewielkie dziurki, np. wykałaczką. Dzięki temu muszki zostaną zwabione, ale nie będą mogły się wydostać.

Do zwabienia owadów nadadzą się też zapachy olejków eterycznych. Pamiętajmy, że nie wszystkie zapachy działają na nie skutecznie. Najlepsze efekty otrzymamy stosując olejek mentolowy, waniliowy a także lawendowy. Z kolei jako "odstraszacz" dobrze zadziała mięta - muszki owocówki nie przepadają za zapachem mięty. 

Jeśli muszki mimo to "wędrują po kuchni" skorzystajmy z chemicznych środków. Pamiętajmy, że nie wolno bagatelizować problemu obecności owadów w pobliżu jedzenia, gdyż roznoszą one groźne dla zdrowia drobnoustroje i zanieczyszczają jedzenie, po które sięgamy.

Zobacz też: Domowy płyn na muszki owocówki. Połącz dwa składniki i rozwiąż problem irytujących owadów

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.