Trzy sekrety idealnego krupniku. Chodzi nie tylko o odpowiednią kaszę i mięso, przyda się także łyżka masła

Krupnik to zupa, którą albo kochamy, albo kochamy trochę mniej przez to, że przykro kojarzy się z mętną breją ze szkolnej stołówki. Jednak krupnik to zupa z niesamowitym potencjałem, a my dziś zdradzimy wam trzy sekrety, dzięki którym będzie esencjonalny, głęboki i absolutnie przepyszny i z łatwością zagrzeje miejsce na podium ulubionych zup twoich domowników.

Więcej przepisów na domowe zupy znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Krupnik wielu z nas kojarzy się z lekką zupą, którą serwowały nam mamy i babcie podczas przeziębienia lub problemów żołądkowych. Wówczas krupnik nie miał smakować, a leczyć i stąd właśnie nie każdy pozostawał fanem tej zupy, a szkoda. Krupnik przygotowany w odpowiedni sposób ma szansę smakować naprawdę wybornie, a my dziś z chęcią zdradzimy jego sekrety. 

1. Mięso

Nie jest nowością, że podstawą smaku każdej zupy jest wywar. Kiedy mówimy o krupniku, mamy tutaj dość sporą dowolność, jeśli chodzi o wybór mięsa, jednak nie należy zapominać, że oprócz jakości, liczy się także ilość. Jeśli jedno drobiowe skrzydełko zalejemy trzema litrami wody, raczej nie będziemy zadowoleni ze smaku potrawy. Jeśli chcesz, by krupnik był naprawdę głęboki, najlepiej postawić na dwa rodzaje mięsa, szczególnie polecam żeberka wieprzowe oraz drób - idealnie sprawdzi się golonka z indyka lub kilka ćwiartek z kurczaka. Nie należy bać się także podrobów - kto zna, ten wie, że krupnik z żołądkami lub serduszkami drobiowymi jest przepyszny i jeszcze zdrowszy. 

2. Kasza

Tradycyjnie krupnik gotuje się na drobnej, perłowej kaszy jęczmiennej. Nie jest to błędem, ale możemy sprawić, że krupnik będzie smaczniejszy i odrobinę zdrowszy. Drobna kasza jęczmienna szybciej pęcznieje i nie ma w tym nic złego, jeśli lubimy gęste zupy, które bardziej przypominają kaszotto. Jednak jeśli postawimy na pęczak, nie tylko sprawimy, że potrawa będzie lżejsza, ale również nie zgęstnieje tak szybko (pęczak gotuje się dłużej). Inną, ważną rzeczą dotyczącą kaszy, jest dokładne jej opłukanie przed dodaniem do zupy. Dlaczego warto t zrobić? Powody są dwa - po pierwsze zupa będzie klarowna i przejrzysta, po drugie - nie będzie gęsta od nadmiaru glutenu, który się wypłukał. Jeśli jednak chcesz nieco zaszaleć, możesz ugotować krupnik na kaszy gryczanej - tę jednak bezwzględnie należy wypłukać. Najlepiej także użyć kaszy gryczanej białej - będzie miała delikatniejszy smak.

3. Masło i patelnia

Trik z podsmażaniem warzyw na maśle znasz na pewno z naszych przepisów na ogórkową czy pieczarkową. Jednak podsmażenie warzy do krupniku zapewni nowy, jeszcze smaczniejszy efekt, a masło doda głębi wywarowi. To szczególnie istotne, kiedy stawiamy na lekki wywar drobiowy, który sam w sobie jest chudy i delikatny. Więc kiedy mięso zacznie robić się miękkie, nie wrzucaj od razu warzyw do garnka, tylko pokrój je na mniejsze kawałki i podsmaż na maśle do zezłocenia - efekt będzie fantastyczny.

Najlepszy krupnik - przepis

Składniki:

  • 500 g żeberek wieprzowych
  • 2 ćwiartki z kurczaka
  • 200 g podrobów (żołądki, serduszka itp.)
  • 2 marchewki
  • 1 pietruszka
  • pół selera
  • 1 por 
  • 3 ziemniaki
  • 0,5 szklanki kaszy jęczmiennej
  • kilka suszonych grzybków (opcjonalnie)
  • sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe
  • masło
  • koperek lub natka pietruszki do podania

Sposób wykonania:

  1. Żeberka opłucz i podziel na części. Przełóż do garnka. Dodaj ćwiartki oraz podroby i zalej całość zimną wodą (wody nie powinno być za dużo, niech przykrywa mięso "na trzy palce"). Gotuj na wolnym ogniu.
  2. Zdejmij powstałe szumowiny, następnie dodaj kilka kulek ziela oraz 2-3 listki laurowe. Gotuj dalej przez 20 minut. 
  3. Warzywa obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Następnie podsmaż je na maśle, aż wyraźnie się zarumienią. Zawartość patelni przełóż do garnka i gotuj na wolnym ogniu, aż żeberka będą niemal zupełnie miękkie. Na tym etapie dodaj także pokruszone w dłoniach suszone grzybki, jeśli ich używasz.
  4. Dodaj ziemniaki pokrojone w kostkę oraz kaszę. Dopraw do smaku solą i pieprzem i gotuj przez 10 minut, aż ziemniaki będą miękkie. Pod koniec gotowania możesz dodać łyżkę octu lub soku z cytryny, żeby kasza nie ściemniała.
  5. Podawaj z pokrojoną natką pietruszki lub posiekanym koperkiem.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.