Surówka z czerwonej kapusty od zawsze cieszy się w polskiej kuchni niesłabnącą popularnością. Jest wiele wariantów, bo przecież ile domów, tyle smaków. Jednak bez względu na formę zasada jest ta sama, ma być smacznie, soczyście i zdrowo.
Poszatkowana kapusta jest twarda i sucha, dlatego, aby uzyskać efekt soczystej surówki, należy ją skropić czymś kwaśnym. Pierwszy pomysł to sok z cytryny. Stosując ten dodatek, nie tylko zmiękczymy kapustę, ale nadamy jej lekko kwaskowego smaku, a organizm otrzyma sporą dawkę witaminy C. W połączeniu z odrobiną cukru i drobno pokrojonym jabłkiem wystarczy łyżeczka oleju i surówka jest gotowa. Drugi wariant to ocet jabłkowy, ocet winny lub spirytusowy.
Sól. Tak jak w przypadku białej kapusty, możemy posolić fioletowy odpowiednik warzywa. Najlepiej zrobić to na dwie godziny przed planowanym obiadem. W tym czasie kapusta zmięknie, nie tracąc koloru.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Czerwona kapusta, na Śląsku zwana modrą jest bardzo zdrowa. Zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, witaminy C, A, K, B6 oraz potas, magnez, żelazo, cynk, fosfor, miedź, ryboflawinę i tiaminę. Włączając spożywanie czerwonej kapusty do codziennej diety, wzmacniamy układ kostny, dbamy o serce oraz chronimy organizm przed nowotworem.
Surówka z czerwonej kapusty nie tylko dostarczy niezbędnych składników odżywczych, ale również może zachwycić swoim smakiem. Ten idealny dodatek do obiadów warto przygotować tak, aby był soczysty i miękki. Jak przyrządzić idealną surówkę z modrej kapusty?
Ostatnią propozycją zmiękczania kapusty jest wrzątek. Poszatkowane warzywo sparzamy gorącą, przegotowaną wodą i odsączamy. Niestety podczas tego procesu traci swój wyrazisty kolor, przez co nie każdy decyduje się na takie rozwiązanie.