Jak rośnie ogórek? Jak obierać ogórka, żeby nie był gorzki? Wszystko, co musicie wiedzieć

Ogórek jest niesamowitym warzywem, ponieważ cieszy się zainteresowaniem nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce. Ogórek jest niskokaloryczny, zawiera właściwości prozdrowotne, a jego uprawą mogą zająć się nawet początkujący ogrodnicy. Ogórek: jak siać, jak hodować i do czego używać? Sprawdzamy.

Ogórek jest jednym z najpopularniejszych warzyw podawanych na polskich stołach. Jego niewątpliwym atutem jest fakt, iż świetnie nadaje się do przetworów. Jeśli planujecie w tym roku zasiać ogórki, a nigdy wcześniej tego nie robiliście, warto podążać za kilkoma istotnymi wskazówkami.

Zobacz wideo Przepis na szybkie i pyszne rogaliki z dżemem

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak siać ogórka

Okres, w którym zalecane jest sianie ogórków przypada od połowy maja do połowy czerwca. Rośliny są bardzo wrażliwe na przymrozki, dlatego powinniśmy unikać wystawiania ich na ekspozycję niskich temperatur. Wgłębienia w ziemi, w których zostaną zasiane nasiona, powinno dzielić od 10 do 15 centymetrów. Odstęp między rzędami powinien natomiast wynosić od 80 do 120 centymetrów. W dołku o głębokości około 2 centymetrów umieszczamy 1 lub 2 nasiona. Jeśli wzejdą oba, słabszą roślinę należy usunąć lub podjąć próbę przesadzenia nieco dalej.

Ile kalorii ma ogórek?

Kaloryczność ogórków różni się w zależności od tego, czy spożywamy je zerwane prosto z krzaka, czy też wcześniej przetworzone. W przypadku ogórka konserwowego o gramaturze 10 gram, jego kaloryczność wynosi zaledwie 2 kcal. Nieco inaczej, choć bardzo podobnie, wygląda to w przypadku ogórka gruntowego, który przy takiej samej gramaturze zawiera 1,2 kcal.

Jak obierać ogórka, żeby nie był gorzki?

Jeśli zależy nam na tym, aby ogórki nie były gorzkie, powinniśmy rozpocząć obieranie od jaśniejszej końcówki. W ciemniejszej części gromadzą się bowiem gorzkie substancje, które podczas obierania są rozprowadzane po całym warzywie.

Ogórki w kosmetyce

Popularnym zastosowaniem ogórka jest jego nakładanie na twarz. Warzywo zawiera duże ilości wody, dlatego doskonale nawilża i oczyszcza skórę. Obecna w ogórku siarka sprzyja jej regeneracji oraz działa bakteriobójczo, witamina C natomiast posiada właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu przeciwdziała rozwojowi wielu chorób. Ogórka możemy zaaplikować na twarz w kilku formach. Ciekawym sposobem jest wykonanie domowej maseczki z ogórka i jajka. Z kolei okłady z plasterków ogórka zadziałają kojąco na opuchnięte oczy, na przykład po wielogodzinnej pracy przy komputerze.

Zobacz też: Jak pozbyć się worków pod oczami? Ogórek to nie jedyne warzywo, które szybko poradzi sobie z problemem

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.