Więcej słodkich przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Drożdżowe ciasto gości w domowej kuchni w wielu smacznych wersjach - zarówno tych słodkich, jak i wytrawnych. Jedną ze smaczniejszych propozycji są rogaliki o charakterystycznym kształcie półksiężyców. Kluczem do sukcesu jest puszysta, wyrośnięta konsystencja i apetyczne nadzienie.
Przepis na rogaliki drożdżowe, czyli klasyka z kilku składników
Jednym z wypieków, który na samą myśl przywodzi wspomnienia beztroskiego dzieciństwa, jest oczywiście ciasto drożdżowe. Jednym ze słodkich łakoci, przygotowywanych z tradycyjnej bazy są bez dwóch zdań rogaliki! Wyjątkowo smaczne, delikatne, puszyste i hojnie wypełnione słodkim nadzieniem posmakowane raz, na długo wpisują się w pamięć. Receptura może wydawać się trudna, jednak z odpowiednim przepisem to przysłowiowa pestka.
Najważniejsze jest ciasto drożdżowe, które wyjdzie jak u babci, gdy dodamy do niego składniki o właściwej temperaturze. Ważny jest także sam proces wyrastania, później wystarczy zadbać o odpowiedni kształt, ulubione nadzienie i gotowe!
Zobacz wideo Przepisy na tłusty czwartek
Domowe rogaliki drożdżowe ze słodkim nadzieniem
Składniki:
Składniki na rozczyn:
- 25 g świeżych drożdży,
- 100 ml mleka,
- 2 łyżki mąki pszennej,
- łyżka cukru.
Składniki na ciasto
- 720 g mąki pszennej,
- 100 g masła,
- 4 żółtka,
- 200 ml mleka,
- 4 łyżki cukru,
- szczypta soli,
- nadzienie: czekolada, dżem, konfitura, świeże owoce.
Sposób przygotowania:
- Zaczynamy od rozczynu - ciepłe ale nie gorące mleko, pokruszone drożdże, cukier i mąkę przekładamy do miski. Całość rozcieramy i dokładnie ze sobą mieszamy. Naczynie przykrywamy ściereczką i odstawiamy w cieple miejsce do wyrośnięcia.
- W tym czasie przesiewamy mąkę do dużej miski, wbijamy żółtka, wsypujemy cukier, sól, i wlewamy rozpuszczone, ale przestudzone masło. Na koniec dodajemy podgrzane mleko i wyrośnięty rozczyn. Składniki delikatnie mieszamy drewnianą łyżką i przechodzimy do wyrobienia ciasta. Warto poświęcić tej czynności nawet kilkanaście minut - ułatwieniem okaże się robot kuchenny, jednak ciepło dłoni da znacznie lepszy efekt.
- Tak przygotowane ciasto odstawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Po 30 minutach szybko zagniatamy i ponownie odstawiamy na 30 minut.
- Ciasto dzielimy na cztery części, każdą rozwałkowujemy na cieńszy placek. Wycinamy trójkąty i przechodzimy do nadziewania ciasta. Na dłuższym kawałku układamy wybrany przez nas dodatek - może być to konfitura, czekolada, krem budyniowy lub o innym dowolnym smaku.
- Rogaliki zwijamy od szerszego miejsca aż do cienkiej końcówki. Na koniec zakrzywiamy ciasto w charakterystyczny półksiężyc. Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, pamiętając o zachowaniu odległości. Wierzch ciasta dodatkowo możemy posmarować roztrzepanym jajkiem.
- Pieczemy w 180 stopniach przez około 20 minut. Studzimy i dodatkowo dekorujemy cukrem pudrem, lukrem lub polewą.