Pizza jak z pizzerii. Czy jest szansa, by zrobić ją w domu? Oczywiście!

Pizza jak z pizzerii przygotowywana w domu to marzenie wielu osób. Wbrew pozorom efekt taki nie jest nieosiągalny. Wystarczy znać kilka tricków, aby przygotować udaną pizzę jak z włoskiej pizzerii.

Ciasto na pizzę. Ile kalorii ma pizza?

Pizza jak z pizzerii większości z nas kojarzy się z wyjątkowym smakiem, ale także z masą nadprogramowych kalorii. Stereotypowe podejście to takie, w którym "pizza jest tłusta i niezdrowa". Tymczasem kaloryczność pizzy zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od jej wielkości oraz stosowanych dodatków. Cienkie ciasto na pizzę, przyrządzone zgodnie włoską recepturą to około 80 – 100 kcal mniej. Najbardziej kalorycznymi dodatkami są: salami, boczek czy kiełbasa i sery, które zawierają znaczne ilości tłuszczu. Ser Parmigiano Reggiano zawiera ok. 450 kcal, a mozzarella to ok. 250 kcal. Dlatego jeśli rozsądnie dobierzemy składniki, to pizza zamiast bomby kalorycznej może się stać całkiem przyzwoitą przekąską. Wystarczy zrezygnować z tłustych serów i mięs i zastąpić je dobrej jakości mozzarellą i delikatną szynką. Do tego zawsze warto dorzucić świeże warzywa np. paprykę czy brokuł. 

Pizza: jak zrobić smaczną pizzę w domu?

Sekretem dobrej pizzy jest ciasto, które powinno być wypiekane z mąki typu "00". To najlepsza mąka do pizzy, ponieważ jest drobno zmielona, a także zawiera dużo glutenu, dzięki któremu ciasto podczas wyrabiania staje się elastyczne, a wilgoć nie przechodzi do środka. Tak przygotowane ciasto na pizzę po upieczeniu jest chrupiące, a jednocześnie miękkie w środku.

Zobacz wideo Przepis na pizzę według Hapsa

Pizza: ile piec pizzę w domowym piekarniku?

Pieczenie jest ważnym momentem w przygotowaniu domowej pizzy. Temperatura w profesjonalnych piecach do pizzy osiąga nawet do 500 ?C - w domu nie jesteśmy w stanie odtworzyć takich warunków. Jak więc piec dobrą pizzę w domowych warunkach? Warto w tym celu zaopatrzyć się w specjalny kamień do pieczenia pizzy, który rozgrzewamy razem z piekarnikiem do maksymalnej temperatury, a następnie wykładamy na niego gotową pizzę. Kamień pochłania wilgoć i sprawia, że pizza staje się chrupiąca i przypomina tą wypiekaną w prawdziwym piecu. Domową pizzę pieczemy w takiej sytuacji przez około 13-14 minut na najniższym poziomie piekarnika, obserwując ją w trakcie pieczenia.

Pizza: przepis na klasyczną pizzę z mozzarellą, szynką, pomidorkami i rukolą 

Przepisów na pizzę znaleźć można całe mnóstwo - różnią się one głównie jeśli chodzi o dodatki zastosowane na cieście, ale też w sposobie przygotowania sosu pomidorowego. 

Włoska pizzaWłoska pizza Fot. Louis Hansel - Unsplash

Składniki:

Ciasto: 500 g maki do pizzy typu "00", 25 g świeżych drożdży, 350 ml letniej wody, 3 łyżki oliwy z oliwek, łyżeczka soli

Dodatki: mozzarella, 400 g passaty pomidorowej, suszone oregano, sól, pieprz, oliwa z oliwek, garść świeżej rukoli, 250 g pomidorków koktajlowych, kilka plastrów szynki parmeńskiej

Przygotowanie:

  1. Drożdże rozpuszczamy w szklance z letnią wodą z dodatkiem odrobiny mąki i cukru.
  2. Mąkę przesiewamy do miski. Dodajemy zaczyn i wyrabiamy na gładką masę. Pod koniec dodajemy także oliwę i sól. Ciasto przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na 15 minut. Po określonym czasie przekładamy ciasto na stolnicę lekko oprószoną mąką i ponownie wyrabiamy.
  3. Opuszkami palców delikatnie rozciągamy ciasto na wielkość blachy i pozostawiamy do wyrośnięcia na kwadrans.
  4. Mozzarellę rwiemy na małe kawałki. Passatę doprawiamy oregano, solą, pieprzem i oliwą.
  5. Sos rozprowadzamy na pizzy, całość skrapiamy oliwą. Wkładamy ciasto do dolnej części piekarnika rozgrzanego do 250 ?C i pieczemy do 10 minut (góra – dół).
  6. Po tym czasie wyjmujemy pizzę, rozkładamy pozostałe składniki (poza rukolą) i wkładamy z powrotem do piekarnika. Pieczemy kolejne 4-5 minut. 
  7. Wyjmujemy pizzę z piekarnika i kładziemy rukolę.

Zobacz też: Nie potrzebujesz drożdży ani piekarnika. Włosi łapią się za głowę. "Tego nie można nazwać pizzą!"

Więcej o:
Copyright © Agora SA