Jakie mięso na gulasz? Bez względu, czy wybierasz wołowy, czy wieprzowy, zwróć uwagę na dwie kluczowe kwestie

Gulasz to danie o wielu twarzach, które pozwala kucharzowi na szereg możliwości. Jednak bez znaczenia, czy mamy w planach tradycyjny gulasz węgierski, czy na przykład gulasz wieprzowy z grzybami, warto wiedzieć, co wybrać przy ladzie sklepu mięsnego. Czy każde mięso nadaje się na gulasz? Jak wybrać najlepsze i czy sposób krojenia ma znaczenie? Chętnie wszystko wyjaśnimy.

Więcej przydatnych porad kulinarnych znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Gulasz to danie o wielu wariantach, ale zawsze znajdziemy w nim kawałki mięsa. To właśnie mięso jest podstawowym składnikiem i nadaje daniu odpowiedni smak - inaczej przecież smakuje gulasz na łopatce wieprzowej, a inaczej na wołowej goleni. Bez znaczenia, na jaką wersję gulaszu stawiamy, warto wziąć pod uwagę dwie kwestie, zanim zabierzemy się za gotowanie. 

Nie każde mięso nadaje się na gulasz

Tak samo, jak nie każdy owoc nadaje się na kompot (słyszał ktoś o kompocie z banana albo awokado?). Wybierając mięso na gulasz, trzeba wiedzieć, że chude kawałki nie będą najlepszym wyborem. Dlaczego? Gulasz to zazwyczaj danie jednogarnkowe, którego postawą jest mięso i wytopiony z niego tłuszcz, który jest nośnikiem całego smaku. Dodatkowo mięso zazwyczaj najpierw obsmażamy, by zamknąć włókna, co sprawia, że mięso jest delikatne i rozpływające się w ustach. Gdy używamy mięsa o niskiej zawartości tłuszczu, nawet po podsmażeniu może okazać się suche i wirowate. Dlatego schab i pierś z kurczaka lepiej niech będą podstawą mięsnych sosów i potrawek, a nie koniecznie gulaszu. 

Do gulaszu nie bójmy wybierać się mięs przerośniętych tłuszczem takich jak łopatka, karkówka lub golonka w przypadku wieprzowiny,  pręga, goleń, udziec lub kark w przypadku wołowiny. Jeśli chodzi o drób, dobrze sprawdzi się udziec z indyka (należy jednak pamiętać, że mięso z indyka łatwo przeciagnąć - podczas obróbki warto patrzeć na zegarek).

Odpowiedni sposób krojenia kluczem do sukcesu

Mogłoby się wydawać, że krojenie mięsa to jedna z najbardziej prozaicznych kuchennych czynności, jednak okazuje się, że niewłaściwy sposób krojenia mięsa na gulasz może pozbawić potrawę głębi smaku, a apetyczne kąski zamienić w trudną do pogryzienia podeszwę. Mięso na gulasz powinno być krojone w dość dużą kostkę wzdłuż włókien, najlepiej pod delikatnym kontem. Krojenie wzdłuż włókien sprawi, że mięso szybciej się zamknie i "uwięzi" w sobie soki, dzięki czemu kawałki wołowiny będą delikatne i rozpływające się w ustach. 

Kiedy wybieramy się do sklepu po mięso na gulasz, lepiej także wystrzegać się kupowania gotowych pokrojonych już kawałków. Zawsze lepiej wybrać jeden duży kawałek w całości i dokładnie go obejrzeć, by mieć pewność, że po pierwsze - jest świeży, a po drugie - ma idealną zawartość tkanki tłuszczowej do tkanki mięśniowej. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.