Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Domowe obiady to esencja smaków, aromatów i swojskich składników. Jednym z tradycyjnych dań są oczywiście pierogi. Flagowy, polski produkt lubuje się w najrozmaitszych farszach, jednak ten z mięsem z rosołu to prawdziwy rarytas.
Pierogi z mięsem z rosołu - esencja smaków w duchu zero waste
Jednym z najpopularniejszych dań, które często goszczą w domowym menu, są oczywiście pierogi. Małe, urocze porcje ciasta z hojnie nałożonym farszem to esencja smaków - świetnie sprawdzi się wersja na słodko np. z truskawkami, serem czy jagodami, jak i na słono np. ruskie, z kapustą i grzybami czy szpinakiem. Ciężko jednak konkurować z tradycyjną recepturą, która opiera się na mięsie z rosołu.
Kluczem w przygotowaniu pierogów jest oczywiście ciasto, które powinno być sprężyste, elastyczne i cienkie. Warto jednak podkreślić rolę soczystego farszu z mięsa po rosole - nadaje całości smak i charakter. Wystarczy np. kawałki kurczaka połączyć z podsmażoną cebulką, przyprawami i zieleniną i gotowe!
Zobacz wideo Lepimy pierogi krok po kroku. Nie widelcem i nie na przyspieszeniu!
Przepis na pierogi z mięsem z rosołu
Składniki na ciasto na pierogi:
- 500 g mąki pszennej,
- 250 ml gorącej wody,
- 4 łyżki oleju roślinnego,
- pół łyżeczki soli.
Farsz na pierogi z mięsem
- 800 g mięsa wołowego lub drobiowego z bulionu,
- 2 cebule,
- sól,
- pieprz,
- natka pietruszki,
- olej do smażenia.
Sposób przygotowania:
- Zaczynamy od porcjowania mięsa i oddzielenia go od kości. Następnie mielimy je w maszynce i przekładamy do dużej miski. Na patelni z odrobiną oleju podsmażamy na złoty kolor cebulę - przekładamy do mięsa, doprawiamy, mieszamy i odstawiamy.
- Wskazówka - do mięsnego farszu można dodać także warzywa z rosołu - wówczas całość będzie wilgotna i zacznie bardziej aromatyczna.
- Przygotowujemy ciasto na pierogi - do dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy sól i olej roślinny. Na koniec stopniowo dolewamy wodę, powoli zagniatać. Ciasto powinno być miękkie, plastyczne i elastyczne.
- Uformowaną kulę przekładamy na stolnicę lub blat, dzielmy na trzy części, a każdą z nich rozwałkowujemy na cienki płat. Przy pomocy szklanki wycinamy okręgi, które następnie hojnie wypełniamy farszem.
- Lepimy pierogi - warto udekorować brzegi jednym z estetycznych wzorków np. falbanką.
- Tak przygotowane pierogi gotujemy w osolonym wrzątku przez kilka minut. Podajemy ze skwarkami lub zeszkloną cebulką i masłem.