Kiedy wysiewać paprykę? Lepiej nie robić tego zbyt późno i trzymać się kilku prostych zasad

Papryka to warzywo pełne witamin, z którym można przyrządzić wiele smacznych potraw. Jej uprawa nie jest trudna. Podpowiadamy, kiedy wysiewać paprykę i w jakich warunkach będzie się najlepiej rozwijała.

Uprawa papryki nie jest bardzo trudna - najważniejsze to nie wysiewać jej zbyt późno. Można ją hodować nawet w domowych warunkach na parapecie. Papryka potrzebuje dużo słońca, dlatego w naszym klimacie nie zawsze się udaje. O czym powinno się pamiętać przy jej wysiewaniu?

Zobacz wideo Jak doczyścić szybę lub lustro? Wypróbuj nasz trik z ziemniakiem

Kiedy wysiewać paprykę? Najlepszy czas to styczeń i luty

Niektórzy wysiewają paprykę między drugą połową stycznia a końcem lutego. Inni twierdzą, że najlepsza pora to marzec. Z kolei kwiecień to zbyt późny termin. Jeśli się spóźnimy, papryka zakwitnie, ale nie będzie plonów. Niestety polski klimat nie sprzyja jej uprawie - potrzebuje ona bowiem bardzo dużo słońca. Papryka potrzebuje żyznej ziemi kompostowej. Powinno się ją siać w doniczkach lub skrzynkach i ustawiać na nasłonecznionym stanowisku. W domu można ustawiać doniczki z papryką na słonecznym parapecie. Paprykę należy uważnie obserwować i nie przesadzać z jej nawożeniem. 

W polskich warunkach klimatycznych papryka z siewu do gruntu nie uda się

Lato w Polsce nie sprzyja uprawie papryki. Lubi ona słońce i wyższe temperatury. W czasie pierwszych tygodni wzrostu najlepsza temperatura dla papryki to około 25 stopni Celsjusza. Jeśli zamierzasz przesadzić roślinę, najlepszym momentem będzie druga połowa maja. Jeśli wysiało się paprykę w połowie marca, najlepszym terminem na jej przesadzenie będzie tzw. Zimna Zośka. Paprykę dobrze jest nawozić uniwersalnymi nawozami - specjalnymi produktami, które będą odpowiadały jej potrzebom.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.