Żurek śląski - pożywny, prosty przepis, który zasmakuje praktycznie każdemu. Można przygotować go w taki sposób, jak robią to kobiety na Śląsku. Będzie smakował jeszcze lepiej niż zupa, którą robiła babcia. To klasyczne danie, które można zaserwować w środku tygodnia lub przygotować na specjalną okazję.
Choć żurek śląski, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się ze Śląska, sama zupa jest znana także na Białorusi, w Czechach i Słowacji. Bez tej potrawy większość z nas nie wyobraża sobie świąt wielkanocnych. Sama nazwa wywodzi się z języka niemieckiego - sur, które dziś przekształciło się w sauer, czyli kwaśny. Idealnie pasuje do tej potrawy, prawda?
Jak przygotować prostą zupę, która zachwyca smakiem? Jak ugotować żurek? Na Górnym Śląsku żurek najczęściej podawany jest z ziemniakami i bywa nazywany żurkiem żyniatym. Do przygotowania tradycyjnego żurku śląskiego niezbędne będą takie składniki, jak:
Boczek lub podgardle pokrój w kostkę i podsmaż na patelni, lub bezpośrednio w garnku, w którym będziesz przygotowywać zupę. Dodaj pokrojoną cienko cebulę - może być w pióra lub kostkę. Do podsmażanych produktów dorzuć kiełbasę. Najlepsza będzie mało tłusta, pokrojona w plastry. Pozwoli to jej zarumienić się i nieco podsmażyć.
Posiekaj czosnek, obierz ziemniaki i pokrój w grubszą kostkę. Smażone mięsa zalej trzema litrami wody i zagotuj. Posól wodę i dodaj do niej ziemniaki. Gdy całość się zagotuje, a ziemniaki zmiękną - dodaj przyprawy oraz czosnek.
Dopiero gdy ziemniaki będą miękkie, dodaj żurek. Dlaczego? Jeśli dodasz go zbyt wcześnie, kwas spowoduje, że kartofle będą się trudniej gotować lub pozostaną surowe. Po wlaniu zakwasu zagotuj danie i potrzymaj na ogniu przez chwilę. Zakwas na żurek możesz przygotować samodzielnie lub kupić gotowy.
Jeśli smak będzie zbyt kwaśny - możesz dodać do całości śmietanę, która złagodzi zupę. Możesz także udekorować nią podawaną zupę, zostawiając kleks na środku. Do zupy dodaj kawałki ugotowanego na twardo jajka.