Ruszt od kuchenki obrósł brudem i tłuszczem? Zamiast szorować, lepiej zastosuj jeden z tych sposobów

Czyszczenie rusztu kuchenki gazowej to zmora każdego, kto ma w domu taki sprzęt. Wielogodzinne szorowanie można już jednak zostawić za sobą. Istnieją sposoby, które nie tylko przyspieszą czyszczenie, lecz również bardzo je ułatwią. Brud będzie odchodził samoistnie, a konieczność szorowania kratek druciakiem stanie się jedynie wspomnieniem.

Bez wątpienia ruszt kuchenki gazowej ciężko utrzymywać w nienagannej czystości. Prawie nikt nie ma czasu ani sił na to, by robić generalne porządki w kuchni po każdym gotowaniu. Jeśli regularnie przygotowujesz posiłki na kuchence, to z czasem z pewnością twój ruszt obrósł w przypalone resztki jedzenia i pokrył się lepką warstwą gazu i tłuszczu. Choć nie jest to łatwy przeciwnik, jeśli poznasz te triki z pewnością poradzisz sobie z czyszczeniem rusztu, a przykre godziny spędzone na szorowaniu wydadzą się jedynie odległym wspomnieniem.

Proszek do zmywarki na mocny brud

Dobrym sposobem na pozbycie się uporczywego brudu z żeliwnego rusztu jest ułożenie kratek na starych ręcznikach w wannie, zalanie wszystkiego wrzątkiem i posypanie proszkiem do zmywarki. Jeśli takiego nie posiadamy, dobrze sprawdzi się także proszek do prania. Ruszt moczymy w ten sposób kilka godzin, jednak nie za długo, by nie zniszczyć żeliwa (3-4 h powinny w zupełności wystarczyć). Później wystarczy wyszorować pozostały brud gąbką i wszystko opłukać oraz osuszyć. Ruszt powinien być jak nowy. 

Sposób naszych babć. Gaza nasączona octem dobra na wszystko

Jeśli chcemy dobrze zmiękczyć i rozpuścić nadmiar brudu z żeliwnego rusztu, warto potraktować go starym, dobrym octem. To właśnie ten produkt jest niezawodny podczas kuchennych porządków, dzięki zawartości odpowiednich kwasów doskonale radzi sobie z tłuszczem i spalenizną. Jeśli jednak nie chcesz zużyć całej butelki octu na jedno czyszczenie oszczędnym sposobem będzie nasączenie nim gazy lub ściereczki i ułożenie na zabrudzonym ruszcie. Po kilku godzinach wystarczy doczyścić resztki brudu wodą z mydłem, a kuchenka będzie lśnić. 

Zobacz wideo Sposób na niejadka według Katarzyny Bosackiej? "Zapraszajmy dzieci do kuchni"

Coś dla fanów technologii. Parownica kontra domowe porządki

Jeżeli posiadacie w domu parownice to czyszczenie kuchni będzie idealnym momentem, by jej użyć. Najlepiej wykorzystać do tego nakładkę ze szczoteczką i potraktować zabrudzenia gorącą parą. Taki zabieg spulchni i rozpuści uporczywy brud, dzięki czemu zaraz po użyciu sprzętu możemy z dużą łatwością usunąć brud gąbką. Jest to jeden z bezpieczniejszych sposobów, ponieważ samo użycie wody nie spowoduje rdzewienia. W przypadku detergentów trzeba na to zdecydowanie uważać.

Systematyczność to klucz do sukcesu

Choć ciężko niekiedy znaleźć motywację i siłę do regularnych porządków w kuchni, lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli będziemy czyścić ruszt kuchenki częściej i nie dopuścimy do pojawienia się ogromnych zabrudzeń, później w efekcie będzie nam znacznie łatwiej poradzić sobie z przywracaniem rusztu do nienagannej czystości. Warto wyrobić sobie również nawyk każdorazowego przecierania kuchenki z największego brudu. Oczywiście nikt nie musi chwytać od razu za gąbkę po każdym obiedzie. Jednak szybkie przetarcie ręcznikiem papierowym lub ściereczką potrafią również pomóc w dalszej perspektywie.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: