Kołduny - litewskie pierożki, które wzbogacą każdą zupę. Regionalny specjał z hojną porcją farszu

Kołduny to tradycyjny przysmak kuchni litewskiej, chociaż bez problemu można spotkać je także na Białorusi i w Polsce. Małe pierożki przypominające nasze tradycyjne uszka, wypełnione są po brzegi soczystym mięsnym farszem. Sekretem jest sprężyste ciasto, które nigdy się nie rozkleja, aromatyczne wnętrze i obłędny smak, który idealnie komponuje się z zupami.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Regionalna kuchnia to skarb który należy pielęgnować, dlatego też warto przygotować litewskie kołduny, które królują na Litwie czy Białorusi. Danie nieco przypomina polskie pierogi lub uszka, jednak są one znacznie mniejsze i odmienne w smaku. Do przygotowana niezbędna jest precyzja i przepis na perfekcyjne ciasto i soczysty farsz.  

Kołduny - litewskie pierożki wypełnione po brzegi farszem

Kołduny to nic innego jak mini pierożki czy uszka, które najczęściej podawane są w towarzystwie bulionu czy zupy. Regionalny smak z kuchni kresu możemy spotkać w kuchni litewskiej, białoruskiej, ale i polskiej. Ich smak jest obłędny, zwłaszcza jeśli sprężyste ciasto jest hojnie wypełnione aromatycznym farszem mięsnym lub warzywnym. Jednak przygotowane może okazać się czasochłonne - wszystko ze względu na precyzję i nadanie odpowiedniego kształtu. 

Przygotowanie kołdunów można podzielić na kilka etapów - pierwszy to farsz. Nadzienie możemy przygotować zarówno z mięsa np. siekanej wołowiny czy z leśnymi grzybami. Kolejnym krokiem jest ciasto w którego skład wchodzi mąka, woda i niewielka ilość masła. Następnie przechodzimy do lepienia kołdunów, a następnie podania - smakują obłędnie w rosole, z barszczem lub podane z roztopionym masłem i świeżą zieleniną. 

Zobacz wideo Jak przygotować tradycyjny barszcz z uszkami?

Tradycyjny przepis na kołduny z mięsem 

Składniki na ciasto:

  • 2 szklanki mąki pszennej,
  • 140 ml gorącej wody,
  • jajko,
  • łyżka masła,
  • szczypta soli. 

Składniki na farsz: 

  • 350 g łopatki wołowej (lub tradycyjnie surowa polędwica wołowa wymieszana z wołowym łojem),
  • cebula,
  • 4 ząbki czosnku,
  • łyżka majeranku,
  • sól,
  • pieprz, 
  • olej lub smalec do smażenia. 

Sposób przygotowania: 

  1. Zaczynamy od ciasta - do dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy sól, wbijamy jajko, wlewamy ciepła wodę i roztopioną łyżkę masła. Ciasto mieszamy początkowo łyżką, a następnie energicznie zagniatamy - powinno być miękkie, plastyczne i elastyczne. 
  2. Tak przygotowane ciasto zawijamy w folię i odkładamy na 30 minut leżakowania. 
  3. W tym czasie przygotowujemy farsz - drobno pokrojoną cebulę i czosnek podsmażamy na niewielkiej ilości tłuszczu na złoty kolor. Studzimy. 
  4. Do dużej miski przekładamy zmieloną łopatkę, sól, pieprz, majeranek i podsmażone warzywa. Całość dokładnie mieszamy dłonią przez kilka minut, by smaki ładnie się przeniknęły. Wskazowka - jeśli chcesz, by mięso było o wiele bardziej soczyste, wystarczy podlać farsz odrobiną bulionu i dokładnie wyrobić. 
  5. Ciasto odwijamy z foli, dzielimy na kilka części, a każdą z nich rozwałkowujemy na cienki płat. Przy pomocy małej szklanki lub deserowego kieliszka wycinamy okręgi o maksymalnej średnicy sześciu cm. 
  6. Każdą porcję ciasta hojnie wypełniamy farszem. Kołduny sklejamy jak pierogi - warto zatem nadać brzegom ciasta estetyczną formę np. splot warkoczyk lub falbanka. Innym sposobem jest sklejenie ciasta jak uszka do barszczu. 
  7. Kołduny gotujemy seriami w osolonym wrzątku przez około pięć minut. Podajemy z bulionem, rosołem, barszczem lub jako danie. 
Więcej o: