Wielkanocny barszcz chrzanowy - stary przepis z mazowieckiej wsi. Gotuje się go dwa dni, a najważniejsze są żeberka

Barszcz chrzanowy może nie jest tak popularny w Wielkanoc jak żurek, ale smakiem z pewnością mu nie ustępuje. W moim rodzinnym domu barszcz chrzanowy gotuje się dwa dni - zaczyna się w Wielki Piątek po południu, a kończy wieczorem w Wielką Sobotę. Jego głęboki smak uwielbiały całe pokolenia, a dziś zdradzę przepis mojej babci - najważniejsze były żeberka i trzeba było traktować je "z szacunkiem".

Więcej przepisów na wielkanocne potrawy znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Wielkanocny barszcz chrzanowy to popularne danie w okolicach Radomia. Przepis jest prosty - jak to z barszczem bywa, a esencją smaku oprócz chrzanu i zakwasu są długo gotowane żeberka.  Moja babcia robiła ten barszcz w sposób mistrzowski, a ja chętnie pomagałam jej, obierając ugotowane mięso od kości. Wtedy zawsze powtarzała "z szacunkiem wnusiu, z szacunkiem, żeby ani kawałeczek się nie zmarnował ". W tym chyba tkwi cały sekret smaku - żeberek ma być w opór i mają gotować się naprawdę długo. 

Mazowiecki barszcz chrzanowy - idealny na Wielkanoc

Składniki:

 • ok. 2 kg surowych żeberek wieprzowych
 • 1 kg wędzonych żeberek
 • ok. 700 g wędzonej kiełbasy
 • 2-3 butelki zakwasu na barszcz (w zależności od preferencji)
 • starty chrzan ze słoiczka (zazwyczaj na taką ilość zupy dodaję 3-4 słoiczki o pojemności, ale jestem zwolennikiem intensywnych smaków)
 • sól, pieprz, majeranek, liście laurowe, ziele angielskie
 • jajka ugotowane na twardo.

Sposób przygotowania:

 1. Przygotuj duży garnek i włóż do niego żeberka. Następnie zalej je zimną wodą i pozostaw do namoczenia. Następnie wylej wodę, wlej świeżą, też koniecznie zimną i włącz minimalną moc palnika. Gotuj na wolnym ogniu. 
 2. Kiedy zaczną zbierać się szumowiny, usuń je łyżką cedzakową. Dodaj 4-5 listków laurowych i łyżkę ziela angielskiego. Gotuj dalej na bardzo wolnym ogniu, aż mięso będzie samo odchodzić od kości. Pozostaw garnek z wywarem na całą noc.
 3. Następnego dnia wyjmij ugotowane żeberka z wywaru. Do wywaru dołóż wędzone żeberka i gotuj na wolnym ogniu przez ok. godzinę. Następnie wyjmij je i dokładnie oddziel mięso od kości.
 4. Kiełbasę pokrój w talarki i dorzuć do wywaru razem z mięsem z żeberek. Dalej gotuj jeszcze przez 40 minut. Następnie wlej zakwas na barszcz i dopraw majerankiem. 
 5. Dołóż chrzan według swoich preferencji, następnie dopraw solą praz pieprzem. Gotuj całość jeszcze pół godziny, wyłącz palnik i dodaj ugotowane i pokrojone jajka. Pozostaw do całkowitego wystygnięcia.
 6. Przed podaniem zagotuj zupę jeszcze raz - to sprawi, że nabierze jeszcze więcej smaku. Nie trzeba zagęszczać jej mąką - świetnie zagęszczą ją ugotowane żółtka, które w części się rozpadną. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.