Więcej przepisów na wielkanocne potrawy znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Wielkanocny barszcz chrzanowy to popularne danie w okolicach Radomia. Przepis jest prosty - jak to z barszczem bywa, a esencją smaku oprócz chrzanu i zakwasu są długo gotowane żeberka. Moja babcia robiła ten barszcz w sposób mistrzowski, a ja chętnie pomagałam jej, obierając ugotowane mięso od kości. Wtedy zawsze powtarzała "z szacunkiem wnusiu, z szacunkiem, żeby ani kawałeczek się nie zmarnował ". W tym chyba tkwi cały sekret smaku - żeberek ma być w opór i mają gotować się naprawdę długo.
Najprostszy przepis na śledzie w oleju. Wytrzymają w lodówce do Wielkanocy
Mazowiecki barszcz chrzanowy - idealny na Wielkanoc
Składniki:
- ok. 2 kg surowych żeberek wieprzowych
- 1 kg wędzonych żeberek
- ok. 700 g wędzonej kiełbasy
- 2-3 butelki zakwasu na barszcz (w zależności od preferencji)
- starty chrzan ze słoiczka (zazwyczaj na taką ilość zupy dodaję 3-4 słoiczki o pojemności, ale jestem zwolennikiem intensywnych smaków)
- sól, pieprz, majeranek, liście laurowe, ziele angielskie
- jajka ugotowane na twardo.
Sposób przygotowania:
- Przygotuj duży garnek i włóż do niego żeberka. Następnie zalej je zimną wodą i pozostaw do namoczenia. Następnie wylej wodę, wlej świeżą, też koniecznie zimną i włącz minimalną moc palnika. Gotuj na wolnym ogniu.
- Kiedy zaczną zbierać się szumowiny, usuń je łyżką cedzakową. Dodaj 4-5 listków laurowych i łyżkę ziela angielskiego. Gotuj dalej na bardzo wolnym ogniu, aż mięso będzie samo odchodzić od kości. Pozostaw garnek z wywarem na całą noc.
- Następnego dnia wyjmij ugotowane żeberka z wywaru. Do wywaru dołóż wędzone żeberka i gotuj na wolnym ogniu przez ok. godzinę. Następnie wyjmij je i dokładnie oddziel mięso od kości.
- Kiełbasę pokrój w talarki i dorzuć do wywaru razem z mięsem z żeberek. Dalej gotuj jeszcze przez 40 minut. Następnie wlej zakwas na barszcz i dopraw majerankiem.
- Dołóż chrzan według swoich preferencji, następnie dopraw solą praz pieprzem. Gotuj całość jeszcze pół godziny, wyłącz palnik i dodaj ugotowane i pokrojone jajka. Pozostaw do całkowitego wystygnięcia.
- Przed podaniem zagotuj zupę jeszcze raz - to sprawi, że nabierze jeszcze więcej smaku. Nie trzeba zagęszczać jej mąką - świetnie zagęszczą ją ugotowane żółtka, które w części się rozpadną.
Pieczeń rzymska z jajkiem. Przepis nie tylko na Wielkanoc