Łatwy i pyszny potaź szparagowy - przepis, którym mógł się raczyć sam król Poniatowski. Sekret smaku? "Polej gąszczem"

Sezon na szparagi za chwilę wystartuje i właśnie z tej okazji mamy dla was przepis, który mógł być hitem na obiadach czwartkowych za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak przyrządzić szparagi ze staropolskim sznytem? "Potaź" szparagowy dopełniał jeszcze jeden zielony składnik.

Więcej przepisów na dania ze szparagami znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Może zaczniemy od wyjaśnienia słowa "potaź". To po prostu spolszczenie francuskiego słowa potage oznaczającego wywar lub rosół. Zatem potaź szparagowy to zupa na bazie wywaru warzywnego lub mięsnego z zielonymi szparagami.

Dziś mamy dla was przepis z książki "Sekrety kuchmistrzowskie Wojciecha Wielądki" właśnie na potaź szparagowy. Książka została wydana w 1783 roku i po tym możemy wnioskować, że przepisy w niej zawarte mogły raczyć podniebienie ostatniego króla Polski. Okazuje się jednak, że to "królewskie danie" wcale nie jest trudne ani drogie. Oprócz szparagów znajdziemy tam jeszcze coś zielonego. Chodzi o groszek cukrowy.

Na potaź postny ugotuj korzenie z jarzyny jako wyżej, przecedziwszy przez sito, nalej tym bulionem kwartę grochu zielonego, pokraj szparagi na długość trzech palcy, obgotuj moment w wodzie gorącej, przełóż w zimną wodę, osącz i powiąż na kilka wiązek, odkrój trochę koniuszczków, ugotuj potaź z bulionem z jarzyny, obłóż brzegi półmiska szparagami, na wydaniu polej gąszczem z grochu, czyli potaziem. Podobnież zrobisz potaź z bulionem mięsnym.

 Potaź szparagowy - przepis na szparagi z czasów króla Stanisława Poniatowskiego

Składniki:

  • 2 pęczki zielonych szparagów
  • 300 g młodego groszku cukrowego
  • ok. 800 ml wywaru warzywnego lub mięsnego
  • 5 jajek
  • 50 g masła
  • 40 g startego parmezanu 
  • sok wyciśnięty z połowy cytryny
  • sól, pieprz, gałka muszkatołowa

Królewska zupa ze szparagów - sposób wykonania:

  1. Zagotuj wywar warzywny lub mięsny. Następnie obgotuj w nim przez chwilę szparagi (wcześniej odetnij zdrewniałe końcówki). Następnie wyjmij je z wywaru i włóż do miski z lodowatą wodą i trzymaj je tam tylko do momentu, aż ostygną. 
  2. Groszek cukrowy oczyść i wrzuć do wywaru. Kiedy będzie miękki, rozdrobnij go i przetrzyj przez sito, by powstał krem. 
  3. Przygotuj dodatek. Jajka ubij z solą i dodaj starty parmezan i gałkę muszkatołową. Na patelnię dodaj masło i kiedy się rozpuści, dodaj ubite jajka. Smaż całość pod przykryciem aż powstanie gładki omlet. 
  4. Przygotuj talerze i wylej do nich wywar z groszkiem. Dodaj szparagi pokrojone na mniejsze kawałki oraz jajka z parmezanem. 
  5. Przed wydaniem potrawy skrop całość sokiem z cytryny.
'Kucharz doskonały' - Wojciech Wielądko
'Kucharz doskonały' - Wojciech Wielądko 'Kucharz doskonały' - Wojciech Wielądko. Fot. Redakcja

Przepis Wojciecha Wielądki na szparagowy potaź jest mocno inspirowany kuchnią francuską. Jednak łatwość wykonania i niepowtarzalny smak na pewno przypadną do gustu każdemu, kto lubi świeżą, lekką kuchnię. W zdaniu "polej gąszczem", autorowi chodziło o pastę z groszku cukrowego, która w tym przypadku nie tylko nadała potrawie świeżego, delikatnego smaku, ale także ją zagęściła. 

Więcej o: