Więcej przepisów na dania ze szparagami znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Może zaczniemy od wyjaśnienia słowa "potaź". To po prostu spolszczenie francuskiego słowa potage oznaczającego wywar lub rosół. Zatem potaź szparagowy to zupa na bazie wywaru warzywnego lub mięsnego z zielonymi szparagami.
Dziś mamy dla was przepis z książki "Sekrety kuchmistrzowskie Wojciecha Wielądki" właśnie na potaź szparagowy. Książka została wydana w 1783 roku i po tym możemy wnioskować, że przepisy w niej zawarte mogły raczyć podniebienie ostatniego króla Polski. Okazuje się jednak, że to "królewskie danie" wcale nie jest trudne ani drogie. Oprócz szparagów znajdziemy tam jeszcze coś zielonego. Chodzi o groszek cukrowy.
Na potaź postny ugotuj korzenie z jarzyny jako wyżej, przecedziwszy przez sito, nalej tym bulionem kwartę grochu zielonego, pokraj szparagi na długość trzech palcy, obgotuj moment w wodzie gorącej, przełóż w zimną wodę, osącz i powiąż na kilka wiązek, odkrój trochę koniuszczków, ugotuj potaź z bulionem z jarzyny, obłóż brzegi półmiska szparagami, na wydaniu polej gąszczem z grochu, czyli potaziem. Podobnież zrobisz potaź z bulionem mięsnym.
Składniki:
Przepis Wojciecha Wielądki na szparagowy potaź jest mocno inspirowany kuchnią francuską. Jednak łatwość wykonania i niepowtarzalny smak na pewno przypadną do gustu każdemu, kto lubi świeżą, lekką kuchnię. W zdaniu "polej gąszczem", autorowi chodziło o pastę z groszku cukrowego, która w tym przypadku nie tylko nadała potrawie świeżego, delikatnego smaku, ale także ją zagęściła.