Jak długo grillować kurczaka? Banalnie prosta technika szefów kuchni da kruchy i soczysty smak mięsa

Grillowany kurczak nie musi być suchy jak wiór i nudny. Sprytny patent szefów kuchni gwarantuje efekt wow. Wystarczy wyeliminować złe nawyki, a mięso wyjdzie soczyste jak nigdy, kruche i będzie wręcz rozpływać się w ustach!

Więcej smacznych przepisów znajdziesz stronie głównej Gazeta.pl

Grillowana pierś z kurczaka to specjał, który jest banalnie prosty w przygotowaniu, jednocześnie smaczny i niskobudżetowy. Sekret tkwi jednak w odpowiedniej obróbce. Mięso wyjdzie perfekcyjne jeśli wyeliminujemy złe nawyki przygotowywania na ruszcie, a także zadbamy o kilka ważnych szczegółów. 

Idealny kurczak z grilla - patent szefów kuchni da spektakularny smak 

W polskiej kuchni mięso z kurczaka jest powszechnie wykorzystywane. Najczęściej gości na stole w porze obiadowej, ale i w wielu smacznych wypiekach, pastach czy innych rozmaitych wersjach. W sezonie grillowym chętnie wrzucamy go także na ruszt - wówczas warto jednak pamiętać o kilku złotych zasadach, które sprawią, że mięso nie będzie suche, a soczyste i bogate w aromaty.

Jednym z najważniejszych wyznaczników jest oczywiście jakość produktu - warto sięgnąć po piersi z kurczaka od zaufanego, lokalnego dostawcy. Często te pakowane porcje rodem z supermarketów są znacznie tańsze, jednak gorsza jakość zauważalna jest gołym okiem. Jeśli już zdobędziemy mięso idealne warto pomyśleć o tym jak będziemy go przygotowywać - może być to grill elektryczny, gazowy lub klasyczny, opalany drewnem lub węglem drzewnym. Jak sugeruje Sean McLendon, wiceprezes Farmer Focus ds. badań i rozwoju oraz James Beard nominowany szef kuchni, warto "namaścić" kurczaka olejem z pestek winogron lub olejem o podobnie wysokim punkcie dymienia - ten prosty zamiennik da soczysty efekt i pozwoli zatrzymać w mięsie aromatyczne soki. 

Zobacz wideo Grillowane Yakitori z kurczaka w marynacie z ajvaru

Jak długo grillować kurczaka? Wszystko zależy od partii mięsa 

Jak radzą szefowie kuchni, specjalizujący się w rarytasach prosto z grilla, kurczak bez kości będzie gotowy znacznie szybciej niż ten z kością. Ładnie przygotowane i obrobione mięso należy zatem przyprawić według upodobań, a następnie opiekać na ruszcie przez około 12-16 minut. Wyznacznikiem jest jednak temperatura grilla, jak mówi McLendon: "W przypadku grilla gazowego lub elektrycznego najodpowiedniejsza temperatura mieści się zwykle w 230 st. C.". Z kolei piersi z kością zazwyczaj gotują się około 3-5 minut dłużej. Wówczas mamy pewność, że środek nie będzie surowy. 

Grillowana pierś z kurczaka - jak osiągnąć idealny efekt? 

O tym czy pierś z kurczaka jest gotowa, najlepiej zadecyduje termometr. Wnętrze mięsa nagrzane od 165 st. C  wzwyż, gwarantuje perfekcyjny efekt. Jeśli jednak specjalistycznego sprzętu brak, warto najzwyczajniej naciąć mięso, by skontrolować jego jakość. Soczystą pierś uzyskamy także jeśli prosto z grilla przeniesiemy ją na talerz, a następnie przykryjemy pojemnikiem plastikowym lub innym naczyniem. Wówczas mięso będzie idealnie kruche i pełne aromatycznych soków. Podobny efekt otrzymamy, zawijając kurczaka na moment w folię aluminiową

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.