Zasadziłeś ogórki gruntowe? Użyj tego ekologicznego oprysku, zanim roślinę odwiedzą mszyce i przędziorki

Uprawa ogórków i innych warzyw zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia chorób lub szkodników, które mogą w szybkim tempie zniszczyć marzenia o bujnych plonach. Nie trzeba jednak od razu sięgać po sklepową chemię, ponieważ istnieją tanie i domowe sposoby na oprysk ogórków. Nasze babcie znają tę metodę od lat.

Szukasz sprawdzonych, ekologicznych, a przy tym tanich sposobów na oprysk roślin w ogrodzie? Wystarczy przygotować znany ogrodnikom roztwór z wody i popularnego składnika, który z pewnością masz w kuchennej szafce. Ochronisz w ten sposób swoje plony przed chorobami, a przy okazji nie zalęgną się też żadne pasożyty. To banalnie prosta metoda znana od lat.

Zobacz wideo Ogórki małosolne na 4 sposoby

Oprysk z sody oczyszczonej jest niezawodny

Dlaczego warto wybrać oprysk z sody oczyszczonej? Jest to przede wszystkim bezpieczne zarówno dla roślin, jak i zwierząt domowych, czy tych żyjących w naszym ogródku. Nikt nie zatruje się dzięki temu silną chemią, a to szczególnie ważne przy uprawie warzyw, które następnie lądują na naszych talerzach. Bezpieczne będą także zapylacze, które są niezwykle ważne dla ogrodników i ich plonów.
Dodatkowo przygotujesz taki oprysk w mgnieniu oka i to za niewielką cenę. Jest to więc rozwiązanie na każdą kieszeń, a w czasie galopującej inflacji to niezmiernie ważne. Oprysk z sody oczyszczonej zwalczy przede wszystkim:

  • mszyce,
  • mączliki,
  • roztocza,
  • przędziorki.

Roztwór można śmiało stosować na każdym etapie rozwoju rośliny. Trzeba jednak pamiętać, że należy zabieg powtarzać po każdym deszczu lub obfitym podlewaniu, ponieważ wówczas zmywamy ochronną warstwę z roślin.

Choroby grzybowe nie mają szans

Oprysk z sody oczyszczonej na ogórki jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko w walce ze szkodnikami. Ochroni on również rośliny przed chorobami grzybowymi, które stopniowo je osłabiają i ograniczają możliwość wydawania kwiatów, czy owocowania. Warto jednak zwalczać je we wczesnych stadiach rozwoju, dlatego oprysk z sody najlepiej wykonywać od samego początku zasadzenia ogórków. Soda poradzi sobie z takimi chorobami jak:

  • plamistość liści,
  • mączniak prawdziwy,
  • mączniak rzekomy.

Dodatkowo taki oprysk ograniczy również wyrastanie chwastów, czy aktywność mrówek, które skutecznie odstraszy. Sprawdzi się lepiej, niż niejeden preparat ze sklepu.

Składniki na sprawdzony oprysk ekologiczny:

  • 1,5 l ciepłej wody,
  • 0,5 łyżeczki oliwy lub oleju roślinnego,
  • 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej.

W ciepłej wodzie rozpuszczamy sodę oraz dodajemy tłuszcz. To on będzie odpowiadał za to, by oprysk dobrze trzymał się na powierzchni rośliny. Można go jednak zastąpić szarym mydłem lub płynem do mycia naczyń. Roztwór wystarczy przestudzić i przelać do butelki z atomizerem. Oprysk wykonujemy co 3 dni, oraz po każdym obfitym podlewaniu lub deszczu. Twoim ogórkom nie będą już zagrażać szkodniki i choroby, a plony będą większe niż kiedykolwiek.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: