Kiedy sadzić truskawki do gruntu? Lepiej się spiesz, bo to już ostatni moment. Za chwilę może być za późno

Truskawki z łatwością możesz hodować nie tylko we własnym ogródku, ale również na balkonie. Poradzi sobie z tym każdy amator ogrodnictwa, a w nagrodę już latem będzie można cieszyć się słodkimi i soczystymi owocami. Warto jednak wiedzieć kiedy sadzić truskawki, ponieważ ten czas jest ściśle określony, a kończy się już niedługo.

Hodowla truskawek to nie tylko ich podlewanie. Na ogrodniczy sukces składa się również nawożenie, odpowiednia pielęgnacja oraz czas wykonywania konkretnych czynności. Z tego też powodu warto wiedzieć kiedy sadzić truskawki, czy to do gruntu, czy też w donicach na balkonie. Wybór odpowiedniego terminu może wpłynąć na plony, a tych każdy chce mieć jak najwięcej.

Zobacz wideo Truskawka to tak naprawdę poziomka! I na dodatek... ananasowa

Kiedy sadzić truskawki? Lepiej wyrobić się przed końcem maja

Terminów na sadzenie truskawek jest kilka. Pierwszym momentem, w którym robią to ogrodnicy jest jesień, a dokładniej okres pomiędzy wrześniem a listopadem. Większość próbuje uporać się z tym jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Kolejnym terminem sadzenia truskawek do gruntu jest wiosna. W teorii można robić to już od marca, jednak większość ogrodników i pasjonatów ogrodnictwa preferuje cieplejsze miesiące jak kwiecień, czy nawet druga połowa maja, po ostatnich nocnych przymrozkach.

Jeśli chcemy cieszyć się pysznymi owocami jeszcze tego lata, warto wsadzić sadzonki jeszcze teraz, na przełomie maja i czerwca. Wówczas do lipca roślina ma szansę zaowocować. Jeśli jednak nie zależy nam na jak najszybszych plonach, niektóre odmiany truskawek można sadzić również latem. Takim przykładem będzie odmiana Frigo, którą spokojnie można wsadzać do gruntu w samym środku lata. Może się jednak pojawić kłopot ze znalezieniem sadzonek w sklepach ogrodniczych, ponieważ zdecydowana większość osób woli zajmować się ogrodem na wiosnę.

Przygotuj glebę pod sadzonki w ten sposób

Truskawki mają konkretne wymagania co do gleby, dlatego warto ją odpowiednio przygotować. Najlepiej jest ją zmieszać z piaskiem, by ziemia była przepuszczalna i luźna. Dobrym wyborem będzie również nawiezienie gleby kompostem, czy też gnojówką z pokrzywy. Warto także zadbać o lekko kwaśny odczyn gleby. Gdy truskawki już zasadzimy, należy często je podlewać oraz zapewnić słoneczne stanowisko. Dzięki temu będziemy cieszyć się słodkimi, soczystymi i bogatymi plonami tego samego lata. Pyszne owoce z własnego ogródka są tego warte.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: