Fasolka szparagowa w tym wydaniu jest boska. Jak ją ukisić? Zwróć uwagę na jedną ważną rzecz

Do biegu... gotowi... start! I się zaczęło nasze polskie, narodowe kiszenie. Kisimy przede wszystkim ogórki, za chwilę będziemy też kisić pomidory, nieco później kapustę, ale nie każdy wkłada w słoiki fasolkę szparagową, a wielka szkoda, bo jest absolutnie przepyszna. Jak zrobić kiszoną fasolkę? Jeden błąd i będzie niezjadliwa.

Więcej przepisów na zdrowe kiszonki znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Kiszona fasolka to będzie hit twojej spiżarni i obok ogórków i kapusty powinna znaleźć się na liście domowych kiszonek do przygotowania w tym sezonie. Oczywiście pewnie wiele osób zna ten przepis, ale bywa, że jak komuś opowiadam na przykład o kiszonych rzodkiewkach lub kiszonych grzybach, rozmówca łapie się za głowę. Przepis na kiszoną fasolkę jest banalny, jednak jedna rzecz jest kluczowa. Do kiszenia nadaje się jedynie młoda fasolka. Taka, która będzie przerośnięta, wychodzi nie tylko pozbawiona smaku, ale też będzie twarda i łykowata. Do kiszenia więc używaj tylko młodej fasoli, bez różnicy, jaką odmianę wybierzesz. 

Kiszona fasolka. Przepis, który będzie hitem w twojej spiżarni

Składniki:

  • 1 kg młodej fasolki szparagowej
  • do każdego słoika: dwie gałązki kopru z baldachem, 2 ząbki czosnku, 3 kawałki korzenia chrzanu, 2 łyżeczki nasion gorczycy
  • solanka: 1 pełna łyżka soli kamiennej na jeden litr wody

Kiszona fasolka szaragowa - sposób wykonania:

  1. Fasolkę dokładnie oczyść i odetnij końcówki. Wcześniej możesz namoczyć ją w zimnej wodzie, ale nie jest to konieczne. 
  2. Przygotuj solankę. W garnku zagotuj wodę z solą w znanych ci proporcjach i pozostaw, by ostygła. Powinna mieć temperaturę ok. 40 stopni. 
  3. Do czystych i wyparzonych słoików włóż czosnek, gorczycę, chrzan i ułóż fasolkę, najlepiej dość ciasno. Na wierchu połóż gałązki kopru.
  4. Zalej całość zalewą i szczelnie zakręć słoiki. Pamiętaj, że zalewa musi przykrywać warzywa w całości. 
  5. Tak przygotowane słoiki odłóż na kilka dni w ciemniejsze miejsce, ale mogą być w temperaturze pokojowej. Po tygodniu powinna być gotowa. Wówczas warto przenieść ją w chłodniejsze miejsce, np. do spiżarni lub piwnicy. 

Wskazówka: Fasolę przed kiszeniem możesz chwilę obgotować w wodzie z solą, cukrem i liściem laurowym. Wówczas będzie delikatniejsza i miękka. 

Więcej o: