Zastosuj ten oprysk na pomidory, a sucha zgnilizna nie będzie ci straszna. Kluczem jest równie ważna

Jeśli twoja uprawa pomidorów jest w opłakanym stanie przez suchą zgniliznę, nie ma czasu do stracenia, trzeba działać błyskawicznie! Choroby atakującej warzywa można się łatwo pozbyć - wystarczy zmiana dotychczasowych nawyków w pielęgnacji i wprowadzenie częstych oprysków. Efekt będzie niemal natychmiastowy, a pozostałe plony pozostaną nieuszkodzone!

Uprawa warzyw to nie tylko ogromna przyjemność i satysfakcja, ale także ogrom wiedzy i pracy. Obserwując roślinkę od nasionka można wysnuć szybkie wnioski - na każdym etapie ma zupełnie inne potrzeby w tym także te pielęgnacyjne. Niestety gdy już doczekamy się np. dorodnych pomidorów, nasza uprawa nadal narażona jest na niekorzystne czynniki zewnętrze. Jednym z nich jest choroba zwana suchą zgnilizną. 

Jak uporać się z suchą zgnilizną pomidorów? Kluczem jest pielęgnacja 

Sucha zgnilizna pomidora to przykra choroba, która dotyka rośliny w czasie suszy i upałów. Jeśli na twoich owocach pojawiły się tego typu objawy, działaj od razu! Jej przebieg z pewnością nie umknie naszym oczom, ponieważ dorodne owoce szybko atakowane są przez nieestetyczne, ciemne plamy. Takie plony niestety nie nadają się już do spożycia, jednak aby uchronić pozostałe sztuki, warto działać jak najszybciej. Chorobę klasyfikuje się jako fizjologiczną wywołana brakiem wapnia i wody. Występuje szczególnie w upalnym, letnim okresie, oraz przy braku przewiewności krzewów.

Wnioski mogą nasuwać się zatem same - kluczem w pokonaniu choroby będzie zatem pielęgnacja! Pojawia się zatem pytanie, jak rozpoznać suchą zgniliznę? Choroba charakteryzuje się następującymi cechami:

  • Na wierzchołkach niedojrzałych owoców, zwykle najstarszych, pojawiają się najpierw szkliste, ale suche plamy. Objawy mogą być tylko na jednym owocu lub kilku, a w skrajnych przypadkach - na wszystkich. Jednocześnie liście wyglądają zdrowo.
  • Kolejnym objawem są plamy, które zmieniają stopniowo kolor - najpierw na brunatny, a potem czarny. Plamy nie mają tendencji do powiększania się, bywa, że zaatakowany owoc dojrzewa, zmieniając kolor zdrowych tkanek na właściwy dla danej odmiany. Krzak pomidora nadal wygląda zdrowo. Z kolei pozostałe owoce często nie mają żadnych zmian chorobowych.
  • Chore owoce odpadają z krzewu. 

Warto dodać, że nie jest to infekcja zaraźliwa, dlatego, jeśli jedne sadzonki zostały zaatakowane, to niekoniecznie rozprzestrzenią się na pozostałą uprawę. Jeśli jednak objawy zarażenia zaobserwujemy na uprawianych pomidorach, to oznacza, że trzeba szybko oderwać z krzewu i wyrzucić.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Jak działać w przypadku zdiagnozowania suchej zgnilizny w uprawie pomidorów? 

Warto nie dopuścić do rozwoju choroby i zapobiegać jej powstaniu. W tym celu należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawodnienie uprawy, nie dopuszczajmy więc do przesuszenia krzewów, unikać zbyt dużej ilości nawozu zawierającego azot, ponadto wietrzyć szklarnię, zadbać o swobodny przepływ powietrza, a także zadbać o to, by sadzić pomidory w żyznej ziemi. Pomocne okaże się także systematycznie wietrzenie szklarni oraz unikaj przenawożenia azotem. Kluczowa jest także właściwa wilgotność powietrza. 

W przypadku, kiedy latem są długie i intensywne upały i infekcja rozprzestrzeniła się na całe uprawy, zapobiegawczo zastosuj oprysk dolistny z nawozem, który zawiera wapń. Jeśli chodzi o oprysk, zastosuj saletrę wapniową w stężeniu 0,5 procent. Taką mieszanką należy pryskać chore pomidory nawet co siedem dni. 

Więcej o: