Ogórki kiszone - najprostszy przepis. Zrób przed kiszeniem jedną rzecz, a nie będą puste

W którym polskim domu latem nie kisi się ogórków? Jestem w stanie założyć się, że bardzo trudno będzie znaleźć taki dom, ponieważ ogórki kiszone to wyjątkowa miłość Polaków. Dziś powiemy wam, jak zrobić najlepsze, chrupiące ogórki kiszone, które nie będą miękkie i puste. Przed upchaniem ich w słoiki musisz zrobić jedną rzecz.

Więcej przepisów na przetwory z ogórków znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Zaczynasz swoją przygodę z kiszeniem ogórków i chcesz, żeby wyszły jędrne, chrupiące i pyszne? A może kisisz je już od lat, ale czasami wychodzą miękkie i puste? Cóż, powodów, dla których ogórki wychodzą niesmaczne, jest kilka i na większość nie mamy wpływu (na przykład warunki pogodowe lub glebowe). Jednak jest pewien sposób, który pozwoli ci nabrać pewności, że wszystko robisz dobrze i ogórki na pewno będą pyszne. Chodzi o moczenie ich przed kiszeniem w zimnej wodzie. 

Jak zrobić ogórki kiszone? Namocz je w ziemnej wodzie, a będą zawsze chrupiące

Jeśli masz już ogórki najwyżej jakości kupione u lokalnego hodowcy lub masz całe wiadro pysznych ogórków ze swojego ogrodu, najpierw dokładnie je oczyść z piasku i innych zabrudzeń i przeprowadź selekcję. Odrzuć wszystkie ogórki, które noszą ślady pleśni, są lekko pożółkłe lub przerośnięte. Następnie włóż je do miski z lodowatą wodą i pozostaw na 2-3 godziny. Moczenie sprawi, że ogórki "zamkną" się i podczas kiszenia nie wypłynie z nich sok pod wpływem fermentacji. Dzięki temu będą zawsze jędrne i chrupiące.

Ogórki kiszone - najprostszy przepis, jaki znajdziesz 

Składniki:

Nie podam tutaj określonych proporcji dotyczących ilości ogórków, skupimy się jednak na zawartości słoików - ile czego należy dodać do jednego słoika z ogórkami.

  • ogórki gruntowe, najlepiej średnie i podłużne
  • czosnek (po 3 ząbki do każdego słoika)
  • korzeń chrzanu (po 2-3 niewielkie kawałki do każdego słoika)
  • gałązka kopru z baldachem (po jednej do słoika)
  • liście dębu, wiśni lub czarnej porzeczki (opcjonalnie po 2-3 do słoika)
  • liść laurowy (opcjonalnie po jednym do słoika)
  • solanka: na jeden litr wody przypada jedna czubata łyżka soli, najlepiej kamiennej

Ogórki kiszone - sposób wykonania:

  1. Ogórki oczyść i namocz w zimnej wodzie. Kiedy się moczą, przygotuj słoiki. Najlepiej, gdyby były wyparzone, zakrętki także. W tym czasie przygotuj też resztę składników. 
  2. Na dno każdego słoika połóż odpowiednią ilość chrzanu, czosnku, dodaj listek laurowy oraz liście dębu lub porzeczki, jeśli ich używasz. 
  3. Następnie włóż ogórki do słoików. Pamiętaj, żeby układać je pionowo i najlepiej dość ciasno. Na wierzchu połóż zgiętą gałązkę kopru. 
  4. Słoiki zalej ciepłą solanką i szczelnie zakręć słoiki. Pozostaw je na kilka dni temperaturze pokojowej, a kiedy zmienią kolor, możesz przenieść je do piwnicy. 

Takie ogórki są nie tylko pyszne i chrupiące, ale także bardzo zdrowe. Pamiętaj także, żeby nie wylewać wody z ogórków kiszonych, ponieważ to bogate źródło witamin i przyjaznych bakterii probiotycznych.

Więcej o: