30 lipca wypada Międzynarodowy Dzień Sernika, a to doskonały moment, by uczcić naszą słodką dumę narodową jaką bez dwóch zdań jest sernik krakowski. Wyśmienite ciasto na bazie wielokrotnie zmielonego twarogu, niemalże rozpływa się w ustach i rozpieszcza wszystkie zmysły. Perfekcyjny efekt gwarantuje sprawdzony przepis i sprytna sztuczka z nabiałem.
Sernik krakowski to nie lada gratka - szczególnie w tradycyjnej wersji
Sernik krakowski to klasyka gatunku. W smaku przeważa twaróg, który nie jest napowietrzony i lekki jak obłoczek niczym w tym nowojorkim - nic z tych rzeczy. Ser jest twardy i zbity, jednak to właśnie czyni go wyjątkowym. Kolejną ważną zasadą jest jakość nabiału. Można oczywiście sięgnąć po ser z wiaderka, jednak ten samodzielnie i wielokrotnie zmielony będzie tutaj znacznie lepszym wyborem.
Warto podkreślić także fakt, iż sernik krakowski to odmiana sernika wiedeńskiego. Nasza rodzima wersja jest jednak mocno wzbogacona o bakalie, a szczególnie rodzynki, o które często toczy się spór przy świątecznym stole czy rodzinnych spotkaniach. Jedno jest jednak pewne - to kultowe ciasto, które smakuje obłędnie i warto je spróbować przygotować samodzielnie.
Zobacz wideo Przepis na sernik królewski - klasyczny, kultowy, przepyszny!
Przepis na tradycyjny sernik krakowski z hojną porcją rodzynek
Składniki na kruchy spód:
- 350 g mąki,
- 170 g masła,
- opakowanie cukru waniliowego,
- pół szklanki cukru,
- jajko,
- 2 żółtka,
- łyżeczka proszku do pieczenia.
Masa serowa:
- 1 kg tłustego twarogu na sernik,
- 100 g masła,
- 8 żółtek,
- 5 białek,
- 1 1/2 szklanki cukru pudru,
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej,
- bakalie: rodzynki, skórka pomarańczowa i cytrynowa do smaku,
- sok z cytryny,
- lukier lub cukier puder do dekoracji.
Sposób przygotowania:
- Na początek spód. Do miski wsyp mąkę, cukier, cukier waniliowy, proszek do pieczenia. Następnie wbij jajko i dwa żółtka a na koniec dodaj zimne, pokrojone na kawałki masło. Składniki posiekaj nożem, a następnie energicznie zagniataj ciasto do uzyskania jednolitej konsystencji.
- Kulę ciasta zawiń w folię, lekko ją spłaszcz i włóż do lodówki na pół godziny.
- Teraz pora na masę serową. Połowę żółtek ubij z dodatkiem cukru na jasną, puszystą masę. Potem dodawaj kolejne żółtka i cukier, cały czas ubijając. Następnie dodawaj stopniowo twaróg i masło.
- Kolejnym etapem jest stopniowe wsypywanie mąki i bakalii. Na koniec dodaj ubitą pianę z białek, całość delikatnie wymieszaj szpatułką.
- Ciasto rozwałkuj i wyłóż w formie. Na spód wyłóż masę serową.
- Wskazówka - z nadmiaru ciasta warto zrobić wałeczki i udekorować nimi wierzch ciasta - wówczas tradycja będzie zachowana w 100 procentach.
- Sernik piecz 55 minut w 180 stopniach C. Wystygnięty sernik krakowski polukruj lub posyp cukrem pudrem.