Brudne, niedomyte naczynia to niekończąca się zmora? Problemem są złe nawyki w korzystaniu ze zmywarki

Masz problem ze zmywarką, która nie domywa naczyń i pozostawia smugi? Problemem może być niewłaściwe korzystanie ze sprzętu lub zapchany filtr. Jeśli chcesz, by naczynia lśniły czystością, zastosuj te proste, rutynowe zmiany - dzięki temu problem zniknie, a rachunki za prąd i wodę znacznie się skurczą.

Kuchnia to serce każdego domu - to właśnie tam dzieje się najwięcej, przez co niestety bałagan jest częstym gościem. Na pomoc przychodzi zmywarka, która wyręcza nas z nieprzyjemnej pracy. Często jednak wyciągamy z niej niedomyte i brudne naczynia. Jeśli dotyczy cię ten problem, pora na generalne sprzątanie i zmianę nawyków z korzystania ze sprzętu. 

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń? Winne mogą być szczegóły

Zmywarka to niezawodne urządzenie, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie wyposażenia kuchni. Niestety zbawienny sprzęt często jest zaniedbywany, czego skutkiem są brudne, niedomyte naczynia lub szkło pokryte nieestetycznymi zaciekami. Najczęściej jest to związane z zapchanym filtrem i dawno nieczyszczonym wnętrzem zmywarki. Winne mogą być także pokryte brudem i resztkami jedzenia spryskiwacze, czyli tak zwane "śmigła" znajdujące się w środku sprzętu. Przez ten element przedostaje się woda, niestety gdy osiądzie na nim kamień, możemy zapomnieć o lśniącym szkle i talerzach. Aby zniwelować problem, wystarczy jedynie odkręcić plastikową nakrętkę u podstawy śmigła i dokładnie ją umyć. 

Innym problemem mogą być zapchane filtry lub koszyczek, który znajduje się na dnie zmywarki. To właśnie tam gromadzą się resztki, a gdy nie będziemy ich sumiennie usuwać może dojść do niepoprawnego odprowadzania wody. Wówczas problem jest gwarantowany. Warto zatem pamiętać, by przynajmniej co dwa tygodnie przeczyścić ów element, a nawet dokładnie go wyszorować szczoteczką lub zmywakiem z odrobiną płynu do naczyń. 

Zobacz wideo Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę?

Zaniedbana zmywarka to przepis na niedomyte naczynia

Brudne naczynia mogą być spowodowane także niepoprawnym rozmieszczeniem w koszach. O dziwo warto robić to w miarę starannie. Jeśli włożymy byle jak talerze, kubki, miski i garnki, utrudnimy lub całkowicie zablokujemy obroty głównego spryskiwacza, przez co woda ze środkiem nie dotrą do wszystkich zakamarków - tym samym możemy zapomnieć o lśniącym efekcie. Ten zły nawyk może sprawić, że zamiast zaoszczędzić wodę, korzystając ze zmywarki, doczekamy się znacznie wyższych rachunków. 

Podczas gruntownego czyszczenia zmywarki, które warto przeprowadzić raz na dwa miesiące, należy pamiętać także o wszystkich zakamarkach, gdzie zbiera się kamień i brud. Co jakiś czas warto zatem dokładnie wyczyścić kosze, uszczelki, dno sprzętu i drzwi. Tanim i sprytnym sposobem jest także włączenie raz na jakiś czas pustej zmywarki - w koszu wystarczy umieścić specjalny środek lub kubek z octem. To odświeży jej wnętrze i usunie wszelakie mankamenty. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.