Zapaleni grzybiarze z Opola i okolic często dzielą się swoimi znaleziskami i wrażeniami z grzybobrań w internecie. Jednym z takich miejsc jest facebookowa grupa "Grzyby na Opolszczyźnie". Opolscy grzybiarze zamieszczają tam zdjęcia swoich zbiorów i dzielą się informacjami o miejscach, w których znaleźli grzyby. Nie tylko chwalą się sukcesami na zbiorach, ale też bardzo pomagają innym entuzjastom grzybobrań.
Mając na uwadze najpopularniejsze wpisy użytkowników grupy, bez wahania można wskazać na gminy: Zawadzkie, Chrząstowice, Gogolin, Korfantów, Krapkowice, Niemodlin, Paczków, Tułowice, Wołczyn i Zębowice. Tereny te przyciągają zarówno miejscowych, jak i turystów poszukujących grzybów, a dowodem na to są liczne wpisy miłośników grzybobrań na temat występowania tam pięknych okazów.
Województwo opolskie oferuje wiele innych znakomitych miejsc na grzybobrania, których z pewnością nie opuścimy z pustymi rękami. Sporo z nich, m.in. lasy koło Kluczewska, Kocierz, Potrójna, Włoszczowa Kluczewsko-Praczka, Piątkowice, Nadziejów, Kałków, Rudziczka w Prudniku, Trzebina, Wierzbica Górna, Wołczyn, Wielkołęka, Dąbrówka Górna, Munina w Krapkowicach oraz tereny w okolicy jezior Turawskiego, Zawadzkiego, Kolonowskiego, Kadłuba i Spóroka, stanowią prawdziwe skarby dla grzybiarzy.
Podczas grzybobrania należy pamiętać o konieczności ochrony przyrody. Nie tylko grzyby, ale także rośliny i zwierzęta stanowią integralną część ekosystemu leśnego. Dlatego ważne jest, abyśmy nie niszczyli grzybni, nie deptali delikatnych roślin i nie zakłócali naturalnych procesów zachodzących w lesie. Dbajmy o czystość lasu, pozostawiając go w takim stanie, w jakim go zastaliśmy.
Niezbędne jest rozpoznawanie gatunków grzybów przed ich zebraniem. Trujące gatunki grzybów mogą być niebezpieczne dla zdrowia lub nawet życia człowieka. Dlatego warto dowiedzieć się zawczasu jak rozpoznawać grzyby - z literatury, poradników lub aplikacji mobilnych. Jeśli nie mamy dość wiedzy, najlepiej, żebyśmy zabrali ze sobą doświadczonego grzybiarza. Unikajmy zbierania gatunków, których nie jesteśmy pewni, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, lepiej pozostawmy grzyby w lesie.
Warto również praktykować zrównoważone grzybobranie, co oznacza zbieranie tylko tyle grzybów, ile jesteśmy w stanie wykorzystać, zamiast marnować nadmiar. Niezbędne jest respektowanie przepisów dotyczących limitów ilości grzybów, jakie możemy legalnie zebrać w danym rejonie. Działając w ten sposób, przyczyniamy się do zachowania równowagi ekosystemu leśnego i pozostawiamy szansę na rozwijanie się nowych owocników w przyszłości. Pamiętajmy, grzybobranie to nie tylko pasja, ale także odpowiedzialność wobec przyrody.