Na terenie praktycznie całego województwa małopolskiego znajdziemy lasy, które są prawdziwym rajem dla grzybiarzy. W wielu z nich natkniemy się na dorodne borowiki, maślaki, kurki, gołąbki czy koźlarze. W ostatnich latach bardzo dobre opinie pod tym kątem zbierały tereny w powiatach bocheńskim i brzeskim. Szczególnie dużo grzybów pojawiało się w okolicach Nowego Wiśnicza, Borzęcina i Uszwi.
Jeśli szukamy podgrzybków, prawdziwków i koźlarzy, polecanym miejscem są lasy w okolicach Wadowic. Największe szanse na udane zbiory są na terenie Jaroszewic, Leskowa i Choczni. W pobliżu Krakowa z kolei często odwiedzanym miejscem są lasy należące do Nadleśnictwa Krzeszowice. Dorodne kanie, podgrzybki czy prawdziwki powinniśmy bez problemu znaleźć w Bolechowicach i Czernej.
Jeżeli udamy się na tereny leśne na Garbie Tenczyńskim, możemy być niemal pewni znalezienia prawdziwków, które są wizytówką tego obszaru. W poszukiwaniu kurek i rydzów warto natomiast udać się na teren lasów ciągnący się od Czernichowa do Alwerni - tamtejsze podłoże jest piaszczyste, co sprzyja wzrostowi tych gatunków grzybów.
Nieocenionym źródłem wiedzy na temat tego, czy aktualnie w małopolskich lasach znajdziemy grzyby, jest grupa na Facebooku "Grzyby Małopolska". Internauci chętnie dzielą się zdjęciami zebranych okazów i często wskazują miejsca, gdzie udało im się je znaleźć. To świetne źródło inspiracji, ale także informacji o tym, czy warto udać się w konkretny teren.
Z ostatnich informacji miłośników grzybobrań wynika, że w okolicach miasta Brzeszcze można znaleźć pieczarki. Osobom poszukującym dorodnych prawdziwków polecane są tereny Beskidu Sądeckiego, a dokładniej okolice Muszyny. Na podobne okazy można się natknąć nieopodal Nowego Sącza czy Krynicy, choć to oczywiście zależy od warunków pogodowych, szczęścia i tego, gdzie dokładnie się udamy.
Członkowie grupy dzielą się też informacjami o tym, gdzie można znaleźć całkiem sporo grzybów niezależnie od warunków pogodowych. Jeśli chodzi o Małopolskę, więcej dorodnych okazów pokazuje się również w lasach w pobliżu Myślenic, Pcimia, Stróży i Malinowej. Na obfite zbiory możemy liczyć także w okolicy Gorców, ale musimy pamiętać, że zabronione jest grzybobranie w Gorczańskim Parku Narodowym. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody "kto umyślnie narusza zakazy obowiązujące w parkach narodowych, podlega karze aresztu albo grzywny".