Jak jesień to oczywiście sezonowe owoce, a tu bezkonkurencyjnie rządzą jabłka! Chętnie dodajemy je do słodkich wypieków - zazwyczaj jest to jabłecznik lub szarlotka. Warto jednak nieco poeksperymentować w tym sezonie i przygotować kultowe ciasto tylko bez pieczenia.
Ta szarlotka nie wymaga pieczenia i smakuje lepiej niż babciny placek
Nic nie poprawi humoru lepiej od kawałka domowego ciasta. Jesienią często stawiamy na klasyki takie jak tarty, babcine placki, chlebki bananowe czy smakołyki z dodatkiem sezonowych owoców. Co, jednak gdyby przygotować szarlotkę bez pieczenia? Jak się okazuje to całkiem możliwe, a na dodatek smaczne i dające uciechę dla oka. Wystarczy zadbać o dorodne jabłka, ciasteczkowy spód i oryginalne dodatki, które nie tylko będą spoiwem, ale i znakomitą dekoracją.
Przygotowanie szarlotki bez pieczenia jest banalnie proste - obejdzie się bez zagniatania ciasta i obawy przed zakalcem. Wystarczy skupić się na trzech warstwach. pierwsza to przysłowiowa bułka z masłem - to najzwyklejsze biszkopty, które wystarczy równo wyłożyć w blaszce. Kolejny punkt to prażone jabłka z dodatkiem korzennych przypraw. Wisienką na torcie jest ubita śmietana, która przypomina puszystą niczym chmurka kołderkę. Całość na koniec wystarczy włożyć do lodówki i cukiernicze arcydzieło jest gotowe!
Zobacz wideo Placek z jabłkami. Idealny deser po wakacyjnym obiedzie
Przepis na znakomitą szarlotkę bez pieczenia
Spód:
- 150 - 200 g podłużnych biszkoptów,
- szklanka mleka lub roślinnego zamiennika.
Składniki na warstwę owocową:
- 2 kg kwaśnych jabłek,
- 2 galaretki,
- 500 ml wrzątku.
Puszysta pianka na wierzch:
- 500 ml śmietanki 30 proc.
- 50 g cukru pudru,
- łyżka żelatyny w proszku,
- 70 ml wrzątku,
- dodatkowo: płatki migdałów do dekoracji.
Sposób przygotowania:
- Zacznij od owocowej warstwy. W tym celu umyj i obierz jabłka, po czym zetrzyj je na tarce o dużych oczkach. Wiórki powinny trafić do garnka (najlepiej z grubym dnem).
- Naczynie z owocami postaw na palniku, duś na małej mocy i pamiętaj, by często mieszać owoce, by uniknąć przypaleń. Po 15-20 minutach owoce powinny być miękkie i gotowe.
- Dwie galaretki zalej wrzącą woda - proporcje podane na opakowaniu. Wskazówka - warto wybrać smak cytrynowy lub brzoskwiniowy. Galaretki dodaj do jabłek, dokładnie zamieszaj i pozostaw do przestygnięcia i lekkiego stężenia.
- W tym czasie formę wyłóż papierem do pieczenia. Biszkopty zanurzaj w mleku, i układaj ciasno jeden obok drugiego. Wskazówka - ciasteczka warto jedynie zamoczyć w nabiale, zbyt mokre będą nieapetyczne i rozpadną się.
- Tężejącą już masę z jabłek i galaretki przełóż do formy z nasączonymi biszkoptami. Wierzch starannie wyrównaj i włóż do lodówki.
- Teraz pora na naszą pierzynkę z bitej śmietany. Na wstępie rozpuść żelatynę we wrzątku. Zacznij ubijać dobrze schłodzony nabiał z dodatkiem cukru.
- Gdy śmietana ładnie się ubije, stopniowo dodawaj żelatynę.
- Gotową pierzynkę wyłóż na warstwę tężejących jabłek, wyrównaj i gotowe.
- Wierzch ciasta udekoruj płatkami migdałów (można je uprażyć) i gotowe! Smacznego