Czy są jeszcze grzyby? W listopadzie wciąż można się nieźle obłowić. Wypatruj tych gatunków

Listopad lada dzień, więc wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto jeszcze chodzić na grzyby. W wybranych regionach Polski pogoda dalej sprzyja wycieczkom do lasu. Choć z niektórymi gatunkami przyjdzie nam się wkrótce żegnać, to nic straconego - późna jesień to świetna pora na zbieranie pewnych popularnych osobników. Gdzie dokładnie można je znaleźć?

Tegoroczna jesień przywitała nas pogodowym rollercoasterem. Wrześniowe upały i zaskakująco wysokie temperatury w październiku sprawiły, że w wielu polskich lasach panowała susza i nieurodzaj. Mimo to grzybiarze stanęli na wysokości zadania, udowadniając, że koszyki pełne podgrzybków, borowików i maślaków to kwestia wprawy i doświadczenia. Internet zalały zdjęcia z udanych zbiorów i tajnych "miejscówek" na grzybobrania. Teraz jednak wielkimi krokami zbliża się do nas listopad. Czy to oznacza koniec sezonu na grzyby?

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Czy są jeszcze grzyby? Okazuje się, że tak. Trzeba tylko wytężać wzrok za tymi gatunkami

W październiku żegnamy się m.in. z borowikami szlachetnymi, koźlarzami i maślakami. W listopadzie można jednak dalej liczyć na pokaźne zbiory podgrzybków, opieniek, rydzów, gąsek, boczniaków oraz kań. Obecność tych gatunków w zbliżającej się zimie zależy jednak od warunków pogodowych. Spadek temperatur i przymrozki nie służą bowiem wyrastaniu grzybów. Jeśli listopadowa aura okaże się podobnie łaskawa, co październikowa - mykofile mogą liczyć na pozytywną niespodziankę. Z facebookowych grup zrzeszających fanów zbierania grzybów dowiadujemy się, że pełne kosze i wiaderka można jeszcze wynieść z lasów wielkopolskich, podhalańskich i dolnośląskich. 

Gdzie szukać grzybów? Podgrzybki i rydze lubią te drzewa

Cechą charakterystyczną grzybów jest to, że większość z nich wyrasta w konkretnych warunkach. Jedne preferują lasy liściaste, inne z kolei - iglaste. Znajomość ich "upodobań" może nam ułatwić poszukiwania. Podgrzybki z pewnością spotkamy w lasach liściastych, sosnowych i mieszanych. Lubią wyrastać pod sosnami i świerkami oraz dębami i bukami.

Rydze natomiast najczęściej rosną w gajach liściastych, pod sosnami lub w trawach. Lubią grzać się w promieniach słońca, więc warto szukać ich na leśnych polanach i łąkach. Opieńki, jak sama nazwa wskazuje, rosną na drzewach różnych gatunków. Bez problemu znajdziemy je w lasach liściastych na pniach, gałęziach i korzeniach. Więcej wskazówek znajdziesz na stronie Grzybobranie z Gazeta.pl. Oprócz treści edukacyjnych przeczytasz tam również mnóstwo ciekawostek ze świata grzybów, a także poznasz przepisy na pyszne, jesienno-zimowe dania z udziałem owoców lasu. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: