Kiełbasa palcówka to tradycyjna polska kiełbasa, którą - jak sama nazwa skazuje - robi się za pomocą palców. Przepis jest naprawdę prosty - to nie śląska czy żywiecka. Kiełbasa palcem wpychana wyjdzie w każdym domu, to po prostu suszona, dojrzewająca, dość cienka kiełbasa, która dojrzewa przez ok. 3 tygodnie. Jednak to, że przepis jest prosty, nie oznacza, że nie można go zepsuć. Oto sprawdzony przepis i dokładne opisanie trzech kroków w przygotowaniu najpyszniejszej, staropolskiej palcówki. Pamiętaj, że najważniejsze jest mięso. Musi być tłuste, bo paradoksalnie tłuszcz jest świetnym konserwantem, zwłaszcza w przypadku dojrzewających surowych wyrobów.
Kiełbasa palcem wpychana. Idealna na Wielkanoc, ale nie zwlekaj
Składniki:
- 1 kg łopatki wieprzowej,
- ok. 100 g tłustego podgardla lub słoniny,
- 25 g soli peklującej,
- szczypta cukru,
- płaska łyżeczka pieprzu,
- 4 ząbki czosnku,
- pół płaskiej łyżeczki słodkiej papryki i gałki muszkatołowej (opcjonalnie),
- pół płaskiej łyżeczki mielonego ziela angielskiego,
- jelita wieprzowe,
- zimna woda.
Domowa kiełbasa dojrzewająca - sposób wykonania:
- Pamiętaj, że sukces każdego domowego wyrobu zaczyna się już na zakupach. Zadbaj o świeże mięso jak najlepszej jakości. Nie sprawdzi się mięso paczkowane lub leżące długie godziny na ladzie w sklepie. Najlepiej wybierz mięso prosto od rzeźnika. To już połowa sukcesu.
- Kiedy masz już mięso najlepszej jakości, porządnie naostrz nóż, ponieważ czeka cię sporo siekania. Oryginalnie mięso na palcówkę się właśnie sieka, a nie mieli. Jeśli zmielisz, pozbawisz ją smaku i charakterystycznej tekstury.
- Łopatkę posiekaj na kawałki o wymiarach mniej więcej 1,5 na 2 cm. Podgardle zaś w cienkie paski o szerokości 1 cm i długości ok. 2 cm. Posiekane mięso przełóż do miski.
- Do mięsa dodaj sól peklującą, przyprawy oraz czosnek przeciśnięty przez praskę lub drobno posiekany. Następnie zacznij całość energicznie wyrabiać, stopniowo dolewając wodę (ok. 70 ml). Kiedy mięso stanie się już kleiste i wchłonie całą wodę, miskę szczelnie owiń folią do żywności i włóż do lodówki na 24 godziny.
- Kiedy upłynie doba, wyjmij mięso z lodówki i pozostaw w temperaturze pokojowej. W tym czasie namocz wieprzowe jelita w ciepłej wodzie. Kiedy mięso uzyska temperaturę pokojową, zacznij palcami napychać masę do jelit. Pamiętaj, żeby robić to dość ciasno.
- Podziel kiełbasę na pętka i zwiąż końce jelita. Następnie zawieś kiełbaskę w dowolnym miejscu w temperaturze pokojowej. Może to być karnisz, miejsce nad kuchenką lub pod stołem. Pamiętaj jednak, by kiełbasa swobodnie wisiała i niczego nie dotykała. W ten sposób powinna dojrzewać przez tydzień.
- Po tygodniu warto sprawdzić zapach kiełbasek. Jeśli jest nieprzyjemny i niepokojący, najwyraźniej coś poszło nie tak i lepiej je wyrzucić. Jeśli zaś jest przyjemny, pachnie mięsem i przyprawami, czas na kolejny etap przygotowania palcówki. Teraz powinna dojrzewać w ciemnym i chłodniejszym miejscu. Sprawdzi się strych lub ciemna, kuchenna szafka albo garaż. Teraz powinny dojrzewać przez ok. 2 tygodnie.
Takiej kiełbasy nie kupisz w żadnym sklepie. Oczywiście, jeśli się dobrze rozejrzysz, to kupisz palcówkę, ale żadna nie będzie smakowała jak ta domowa. Jest tak pyszna i aromatyczna, że nie potrzebuje ani chrzanu, ani musztardy. Tylko kromka chlebka i można świętować.