Te "kulki mocy" są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Obniżają cholesterol i chronią przed zawałem

Te orzechy nie cieszą się tak wielką popularnością jak włoskie czy laskowe, a szkoda. Stanowią bowiem nie tylko smaczną przekąskę o delikatnym smaku, ale i źródło wielu witamin i wartości odżywczych. Nie bez powodu nazywa się je "pogromcami cholesterolu".

Mówi się, że orzechy makadamia to jedne z najsmaczniejszych i zarazem najdroższych orzechów na świecie. Odznaczają się delikatnym maślano-śmietankowym smakiem oraz oryginalną, kruchą konsystencją. To owoce drzewa naturalnie występującego w Australii. Można je napotkać również w krajach Ameryki Środkowej oraz Afryki Południowej. Warto dodać je do swojej codziennej diety z kilku powodów. 

Zobacz wideo Crumble jabłkowy z orzechami [PRZEPIS]

Te orzechy to naturalne remedium. Nazywa się je "pogromcami cholesterolu"

Orzechy makadamia charakteryzują się wysoką wartością energetyczną oraz dużą zawartością tłuszczów, jednak nie powinno nas to do nich zrażać. W odpowiednio zbilansowanej diecie smaczne dodatki przynoszą organizmowi wiele korzyści. Po pierwsze, są świetnym źródłem witamin z grupy B, m.in. tiaminy (wit. B1) oraz niacyny (wit. B3), a także wielu składników mineralnych: magnezu, żelaza, fosforu i manganu.

Wysoka zawartość aminokwasów chroni przede wszystkim przed schorzeniami układu krążenia, np. miażdżycą. Orzechy makadamia pomagają w naturalny sposób obniżyć poziom "złego" cholesterolu LDL, a ponadto wspomagają produkcję "dobrego" HDL. Co więcej, regularnie spożywane orzechy obniżają stres oksydacyjny, który może prowadzić do zawału serca czy udaru mózgu.

Orzechy makadamia - dlaczego warto je jeść?

Mimo dość wysokiej zawartości tłuszczów poleca się spożywanie orzechów makadamia osobom na diecie redukcyjnej, a także borykającym się z cukrzycą i insulinoopornością. Smakołyki te mają bowiem wyjątkowo niski indeks glikemiczny (10). Jedzone z umiarem i regularnie doskonale wspierają pracę całego organizmu. Jak je spożywać? Najlepiej dodawać je do słodkich wypieków lub wytrawnych sałatek. Doskonale sprawdzą się również we wszelkiego rodzaju owsiankach, jaglankach i deserach. Wyśmienicie komponują się też z potrawami kuchni azjatyckiej oraz w wersji prażonej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.