Nie z buraków i nie z pomidorów. Ten przepis na chłodnik przywiozłam z Bułgarii - jest niesamowity

Upalne dni nie zachęcają do gotowania i pieczenia, bo skoro i tak na dworze jest gorąco, to jeszcze stanie przy gorącej kuchence to niezbyt przyjemna wizja. Jeśli chodzi o obiad w upał, masz trzy wersje do wyboru - kanapki, jedzenie na wynos albo chłodnik. Dziś zajmiemy się właśnie chłodnikiem, ale nie będzie to zwykły chłodnik. Takim zajadają się w Bułgarii i muszę przyznać, że jest milion razy lepszy od znanego nam chłodnika z buraków.

Chłodnik bułgarski, czyli tarator to danie idealne na upalne dni. Nie tylko smakuje wspaniale, lecz także jest bardzo łatwy, szybki i tani w wykonaniu. Podstawą są jogurt grecki i ogórki. Z ogórkami jednak należy zrobić jedną rzecz, o której wspominałam już podczas przepisu na oryginalne greckie tzatziki. Chodzi o to, by z ogórków wydrążyć gniazda nasienne. To sprawi, że chłodnik bułgarski będzie bardziej kremowy i nie podejdzie wodą. Jeśli chcesz zaskoczyć bliskich czymś pysznym i nieoczywistym, chłodnik bułgarski tarator będzie idealnym pomysłem na letni obiad

Zobacz wideo Poznaj przepis na pyszną zupę na zimno z pora i ziemniaków

Chłodnik lepszy niż buraczany i pomidorowy. Jak zrobić bułgarski tarator?

Składniki:

  • 500 g jogurtu greckiego, 
  • ok. 400-500 g świeżych ogórków, 
  • 4 ząbki czosnku, 
  • garść orzechów włoskich, 
  • pęczek koperku, 
  • sól i pieprz do smaku, 
  • sok wyciśnięty z połowy cytryny, 
  • oliwa z oliwek. 

Chłodnik bułgarski - sposób wykonania:

  1. Ogórki umyj i obierz. Następnie przekrój wzdłuż na pół i za pomocą łyżeczki wydrąż gniazda nasienne. Ogórki zetrzyj na tarce o grubych oczkach i włóż do miski. Możesz delikatnie odcisnąć nadmiar soku za pomocą ręcznika papierowego, ale nie jest to konieczne. 
  2. Czosnek zmiel w prasce i dodaj do ogórków. Orzechy włoskie drobno posiekaj lub rozdrobnij w malakserze. Nie miel ich jednak na proszek - powinny być wyczuwalne w chłodniku. 
  3. Do miski dodaj orzechy, posiekany koperek, oliwę z oliwek i sok z cytryny. Dopraw do smaku solą i świeżo mielonym pieprzem. Wymieszaj i odłóż na jakiś czas do lodówki, by smaki się przegryzły, a samo danie nabrało odpowiedniej temperatury. 

Taki chłodnik możesz serwować na dwa sposoby. Jako samodzielny posiłek na przykład z chlebkiem pita lub grzankami ziołowymi. Możesz także ten chłodnik zaserwować w formie dodatku do grillowanych mięs lub na przykład pieczonego kurczaka. Bez względu na to, jak podasz tarator, twoja rodzina na sto procent będzie zachwycona. 

Więcej o: