Zupa chrzanowa nie należy do popularnych, a szkoda. Przygotowywano ją już wiele lat temu z serwatki oraz tartego korzenia chrzanu i nazywano "polewką chrzanową". Najczęściej gościła na stołach podczas świąt wielkanocnych. Ma kremowy kolor, widoczne kawałki boczku, kiełbasy oraz mięsa pokrojonego w kostkę. Dodaje się też do niej ćwiartki jajek.
Potrawa bez wątpienia wyróżnia się smakiem na tle innych zup. Ma charakterystyczny, wyraźny smak, dlatego idealnie sprawdzi się dla osób, które nie przepadają za delikatnym rosołem i wolą pikantne zupy. Do przygotowania tradycyjnej chrzanicy będzie ci potrzebne:
Wlej serwatkę do garnka, włóż surowe żeberka i przez godzinę gotuj na małym ogniu. W tym czasie oczyść i obierz korzeń chrzanu, a następnie zetrzyj go na tarce na małych oczkach.
Podsmaż na patelni pokrojoną w kostkę kiełbasę oraz boczek. Dodaj do wywaru zrobionego z serwatki i żeberek. Dołóż starty chrzan, sól i dokładnie wymieszaj. Całość powinna się gotować 10 minut. Na sam koniec zabarw i zahartuj zupę.
Do głębokiego talerza włóż ćwiartki ugotowanych na twardo jajek i nalej chochlą chrzanicę. Smacznego! Zupa spokojnie może stać w lodówce przez kilka dni. Jej kiśnięciu zapobiega właśnie chrzan, który ma właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.