Ten dżem niejednego smakosza już zmylił. Wcale nie jest z owoców, a mimo to kusi delikatną słodyczą

Jak zrobić dżem z cukinii? To pytanie może się wydawać podchwytliwe, bo przecież cukinia to warzywo, a słodkie przetwory zwykle przyrządza się z owoców. Wystarczy jednak spróbować tego smakołyku, aby rozpłynąć się z rozkoszy. Jeśli zastanawiasz się, jak wykorzystać nadmiar cukinii, sprawdź naszą propozycję.

W sezonie letnim wiele osób zadaje sobie pytanie: co dobrego można zrobić z cukinii? Spieszymy zatem z odpowiedzią. Zielone warzywo doskonale sprawdzi się nie tylko jako baza do miękkich placków, aromatycznych pulpetów czy pikantnego leczo. To także świetny składnik na słodkie przetwory. Jak zrobić dżem z cukinii? Wyjaśniamy poniżej.

Zobacz wideo Szybki przepis na chrupiące placki z cukinii

Jak zrobić dżem z cukinii? Z odpowiednim przepisem to błahostka

Czy z cukinii da się zrobić dżem? Jak najbardziej! Co najlepsze, nie potrzebujesz w tym celu sięgać po wiele produktów. Wystarczy kilka składników i nieco wolnego czasu w ciągu dnia, by przyrządzić rarytas, który doskonale sprawdzi się do kanapek, naleśników, ciast i babeczek. Smarowidło wychodzi subtelnie słodkie i lekko kwaskowate za sprawą galaretki cytrynowej. Jeśli chcesz, aby dżem smakował bardziej korzennie, śmiało wzbogać go o odrobinę cynamonu. To istny hit wśród przetworów. 

Składniki:

  • 4 kg cukinii,
  • 300 g galaretki cytrynowej (ok. 4 opakowania),
  • 900 g cukru lub erytrolu,
  • 25 g kwasku cytrynowego,
  • opcjonalnie: łyżka cynamonu.
Dżem z cukinii i galaretki cytrynowej świetnie sprawdzi się m.in. do słodkich wypieków
Dżem z cukinii i galaretki cytrynowej świetnie sprawdzi się m.in. do słodkich wypieków fot. Bru-nO / pixabay.com

Domowy dżem z cukinii. Sposób przygotowania

Cukinię dokładnie opłucz, a następnie obierz ze skórki. W kolejnym kroku wydrąż łyżką miąższ z pestkami, a pozostałą część warzywa zetrzyj na tarce o małych oczkach. Delikatnie odsącz powstałą masę z wody, a następnie zasyp ją cukrem. 

Po 2-3 godzinach przełóż składniki do dużego garnka o grubym dnie. Smaż całość na małym ogniu przez ok. 1,5 godziny. Pod koniec dodaj galaretki oraz kwasek. Wszystko zamieszaj i gotuj jeszcze przez kwadrans. W ostatnim kroku przełóż aromatyczną masę do czystych i osuszonych słoików.

Mocno zakręć wieka i pasteryzuj przetwory przez 10-15 minut. W tym celu ułóż słoiki na dnie garnka wyłożonego ściereczką. Wlej wody do 3/4 wysokości szklanych pojemników i zagotuj. Po pasteryzacji obróć je dnem do góry. Gotowe! Teraz możesz cieszyć się doskonałym smakiem dżemu z cukinii. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.