Lata temu zbierałam z mamą jarzębinę. Ja na plastykę w szkole, a mama - na pyszny dodatek do mięs

Mało kto wie, że jarzębina stanowi doskonałą bazę do wielu przetworów. Można z niej zrobić pyszne i zdrowe soki, nalewki, a także konfitury. Na co pomagają owoce jarzębiny? To istna skarbnica witamin i minerałów.

Choć na termometrach jeszcze lato, to jesień nieubłaganie zbliża się do Polski. Widać to między innymi po zmieniającym się kolorze liści na drzewach. W czasie spaceru po parku lub lesie warto zacząć się rozglądać za czerwonymi kuleczkami. Co można zrobić z jarzębiny? Okazuje się, że pomysłów nie brakuje!

Zobacz wideo Rolada drożdżowa z konfiturą i kruszonką

Co można zrobić z jarzębiny? Małe owoce są świetną bazą na przetwory

Ktoś może się zastanowić, po co komu jarzębina? Choć większość osób nawykła do myśli, że niewielkie owoce przydają się jedynie w jesiennych projektach szkolnych, to warto wiedzieć, że doskonale sprawdzą się również do zrobienia nalewki, soku, syropu czy też dżemu lub konfitury do mięs. To cenne źródło witamin C oraz A, a także kwasów organicznych, karotenoidów i substancji garbnikowych, dzięki którym działa przeciwzapalnie i odtruwająco. 

Składniki:

  • 1 kg dojrzałych owoców jarzębiny,
  • 500 g jabłek,
  • 40 g gruszek,
  • 400 g cukru lub erytrytolu,
  • 120 ml wody,
  • 2 łyżeczki startego imbiru.
Warto mieć w kuchni owoce jarzębiny
Warto mieć w kuchni owoce jarzębiny Fot. Grzegorz Dąbrowski / Agencja Wyborcza.pl

Konfitura z jarzębiny i jabłek. Sposób przygotowania

Jarzębinę oczyść z listków i gałązek, a następnie dokładnie opłucz. Przesyp ją do woreczka, po czym wstaw do zamrażarki na dwa dni. Po tym czasie przełóż zamrożone owoce do miski, przelej wrzątkiem i odczekaj 8-10 minut. 

W kolejnym kroku wrzuć jarzębinę do garnka. Wsyp cukier i zalej całość wodą. Podsmażaj zawartość rondla przez ok. 30 minut, co jakiś czas mieszając. W międzyczasie umyj i obierz jabłka oraz gruszki. Przekrój je na pół, wytnij z nich gniazda nasienne, a pozostałą część pokrój w drobną kostkę.

Dodaj resztę owoców wraz ze startym imbirem do garnka. Smaż składniki przez dwie godziny. Uważaj, aby mieszanka się nie przypaliła. Na koniec przelej gorącą konfiturę do wyparzonych oraz osuszonych słoików i poddaj pasteryzacji

Umieść słoiki w wysokim garnku wyłożonym ściereczką. Wlej wody do 3/4 wysokości szklanych pojemników i gotuj przez 10 minut od momentu zagotowania. Wyciągnij je, mocno dokręć i ustaw do góry dnem. Po 24 godzinach konfitura jest gotowa do spożycia. Smacznego! Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.