Robię go co roku na początku jesieni. Dżem pachnie bosko. Sąsiadki podpytują, co to za łakocie

Jeśli szukasz pomysłu na jesienny przysmak, który doda smaku każdemu śniadaniu, mamy coś idealnego. Dżem z dyni to propozycja, która zachwyci wszystkich domowników. Słodki, aromatyczny i pełen przypraw, doskonale sprawdzi się na tostach czy naleśnikach. Łap za dynię i do dzieła.

Gdy za oknem liście tańczą na wietrze, a wieczory stają się coraz chłodniejsze, warto sięgnąć po smaki, które rozgrzewają i kojarzą się z domowym ciepłem. Dynia to niezaprzeczalna królowa sezonu, a słodki dżem z niej zrobiony, nie tylko osłodzi, ale i rozgrzeje całą rodzinę w jesienne dni.

Zobacz wideo Nietypowe dodatki do rosołu. Nawet teściowa poprosi was o przepis!

To najlepszy przepis na dżem z dyni. Z tej receptury wyjdzie obłędnie pyszny

Przygotowanie dżemu z dyni jest proste i przyjemne. Wystarczy kilka składników, by zamknąć w słoiczkach esencję jesieni. Oto receptura na aromatyczną, korzenną konfiturę, która otuli pięknym zapachem całą kuchnię. Będziesz potrzebować:

  • 2 kg obranej i pokrojonej w kostkę dowolnej dyni,
  • 400 g cukru trzcinowego,
  • 2 pomarańcze,
  • sok z jednej cytryny,
  • 2 łyżeczki cynamonu,
  • po łyżeczce mielonego imbiru, kardamonu, goździków i gałki muszkatołowej,
  • niepełną szklankę wody.

Pokrojoną dynię umieść w dużym garnku, dodaj wodę, sok oraz skórkę z pomarańczy i cytryny. Gotuj na średnim ogniu przez około 30 minut, aby dynia wchłonęła cytrusowe aromaty. Gdy zmięknie, zblenduj całość na gładki mus, a następnie dodaj cukier i przyprawy. Mieszaj, aż cukier się rozpuści, po czym zmniejsz ogień i gotuj jeszcze 35-40 minut, aż dżem zgęstnieje. Gorącą masę przełóż do wyparzonych słoiczków, szczelnie zakręć i odstaw do góry dnem, aby ostygły. Przechowuj w suchym i ciemnym miejscu.

PORADA! Możesz przyprawiać dżem według gustu. Jeśli wolisz, aby korzenny smak dominował w produkcie, możesz dodać więcej goździków, cynamonu i kardamonu.

Domowy dżem z dyni i pomarańczy - przepis na wyśmienity jesienny przysmak (zdjęcie ilustracyjne)
Domowy dżem z dyni i pomarańczy - przepis na wyśmienity jesienny przysmak (zdjęcie ilustracyjne) elena_hramowa / iStock

Ile czasu wyparzać słoiki w piekarniku? To świetna metoda na sterylizację naczyń

Wyparzanie słoików w piekarniku to doskonały sposób na sterylizację większej ilości naczyń. Zacznij od dokładnego umycia szkła oraz pokrywek w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń, a następnie starannie je opłucz. Pozostaw słoiki do osuszenia, a w tym czasie nagrzej piekarnik do 110°C. Ustaw naczynia na kratce, otworami do góry, zachowując między nimi odstępy, aby się nie stykały. Sterylizuj przez 20 minut. W międzyczasie pokrywki włóż do metalowej miski lub garnka i zalej wrzątkiem. Po zakończeniu sterylizacji wyjmij słoiki za pomocą rękawic kuchennych i od razu napełnij przygotowanymi przetworami.

Więcej o: