Poszłam do piwnicy i znalazłam ogórki sprzed lat. Czy wciąż są dobre? 2 zmiany i wszystko jasne

Koniec lata i jesień to moment, w którym wiele osób uzupełnia zapasy w spiżarkach i robi przetwory na zimę. Często wiąże się to z porządkami na półkach i znajdywaniem np. ogórków sprzed roku. Jak długo mogą stać ogórki kiszone w słoikach? Czy mają datę ważności?

Ogórki kiszone to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych przetworów, a w wielu domach musi się znaleźć przynajmniej jeden słoik. Nic dziwnego, to doskonały probiotyk, który dostarcza organizmowi wiele cennych składników i witamin tak pożądanych jesienią i zimą. Pojawia się jednak jeden problem. Czy ogórki kiszone mają datę ważności?

Zobacz wideo Nie tylko ogórki można kisić. Zobacz, jak przyrządzić pomidory kiszone

Ile lat mogą stać ogórki kiszone? To wpływa na termin przydatności

Na termin przydatności do spożycia ogórków wpływ ma nie tylko ich świeżość w momencie przygotowywania przetworów, lecz także metoda kiszenia i zamykania w słoiku. Porządnie wyparzone i zakręcone słoiki oraz świeże warzywa sprawią, że ogórki będą mogły stać dłużej. Nie bez znaczenia jest także miejsce ich przechowywania. Powinny stać w chłodnym i ciemnym miejscu, np. w piwniczce albo spiżarce. Czy ogórki kiszone mogą stać 2 lata? Raczej nie. Odpowiednio przygotowane i przechowywane ogórki kiszone mogą stać przez rok.

Czy ogórki kiszone mają datę ważności? Sprawdź, zanim zjesz

Prawidłowo przechowywane ogórki mogą stać nawet rok, ale już po otwarciu termin jest już krótszy. W przypadku ogórków kiszonych, które są całe zanurzone w zalewie, termin ważności wynosi zwykle kilka tygodni do nawet trzech miesięcy. Te pozbawione zalewy muszą zostać zjedzone w ciągu kilku dni. Taki słoik należy przechowywać w chłodnym miejscu, np. w lodówce.

Biały nalot na ogórkach kiszonych to nic niepokojącego
Biały nalot na ogórkach kiszonych to nic niepokojącego Fot. skyradar /pixabay.com (CC0 Creative Commons)

Jak długo mogą stać ogórki kiszone w słoikach? Sprawdź, jak rozpoznać, że ogórki są zepsute

Nawet bezpiecznie przechowywane ogórki mogą zacząć się psuć. Na pierwszy rzut oka wyglądają dobrze, ale po otwarciu czuć nieprzyjemny zapach, a po dokładniejszym przyjrzeniu się możesz dostrzec inne objawy. Jak rozpoznać zepsute ogórki?

  • Zapach: nieprzyjemny, gnilny lub przypominający nieświeże jedzenie, drażniący i ostry.
  • Kolor: szary, ciemnozielony albo biało-niebieski nalot na ogórkach to pleśń. Nalot może także pojawić się na zalewie.

PORADA! Biały nalot na ogórkach to bakterie kwasu mlekowego, a więc bezpieczne drobnoustroje regulujące mikroflorę jelitową. Z kolei biały charakterystyczny kożuch w słoiku to kożuch fermentacyjny, która jest po prostu efektem pracy bakterii w trakcie procesu kiszenia. O ile nalot jest całkowicie bezpieczny, o tyle kożuch warto usunąć, ponieważ może zwiększać ryzyko formowania się pleśni i zmienić smak ogórków.

Więcej o: