Ogórki kiszone to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych przetworów, a w wielu domach musi się znaleźć przynajmniej jeden słoik. Nic dziwnego, to doskonały probiotyk, który dostarcza organizmowi wiele cennych składników i witamin tak pożądanych jesienią i zimą. Pojawia się jednak jeden problem. Czy ogórki kiszone mają datę ważności?
Na termin przydatności do spożycia ogórków wpływ ma nie tylko ich świeżość w momencie przygotowywania przetworów, lecz także metoda kiszenia i zamykania w słoiku. Porządnie wyparzone i zakręcone słoiki oraz świeże warzywa sprawią, że ogórki będą mogły stać dłużej. Nie bez znaczenia jest także miejsce ich przechowywania. Powinny stać w chłodnym i ciemnym miejscu, np. w piwniczce albo spiżarce. Czy ogórki kiszone mogą stać 2 lata? Raczej nie. Odpowiednio przygotowane i przechowywane ogórki kiszone mogą stać przez rok.
Prawidłowo przechowywane ogórki mogą stać nawet rok, ale już po otwarciu termin jest już krótszy. W przypadku ogórków kiszonych, które są całe zanurzone w zalewie, termin ważności wynosi zwykle kilka tygodni do nawet trzech miesięcy. Te pozbawione zalewy muszą zostać zjedzone w ciągu kilku dni. Taki słoik należy przechowywać w chłodnym miejscu, np. w lodówce.
Nawet bezpiecznie przechowywane ogórki mogą zacząć się psuć. Na pierwszy rzut oka wyglądają dobrze, ale po otwarciu czuć nieprzyjemny zapach, a po dokładniejszym przyjrzeniu się możesz dostrzec inne objawy. Jak rozpoznać zepsute ogórki?
PORADA! Biały nalot na ogórkach to bakterie kwasu mlekowego, a więc bezpieczne drobnoustroje regulujące mikroflorę jelitową. Z kolei biały charakterystyczny kożuch w słoiku to kożuch fermentacyjny, która jest po prostu efektem pracy bakterii w trakcie procesu kiszenia. O ile nalot jest całkowicie bezpieczny, o tyle kożuch warto usunąć, ponieważ może zwiększać ryzyko formowania się pleśni i zmienić smak ogórków.