Zapomnij o pasztecie. Zamiast tego zrób wielkopolski przysmak. Zachwyca się nim nawet Magda Gessler

Jak zrobić wątrobiankę do słoików? Tym nieco zapomnianym, wielkopolskim przysmakiem zajada się nawet Magda Gessler. Zdecydowanie bije na głowę inne, podobne smarowidła do chleba. Jest smaczna i prosta do przyrządzenia.

Wątrobianka, zwana również leberką, to produkt nieco przypominający popularną pasztetową, przez co niekiedy bywa określana pasztetem po wielkopolsku. Zrobisz z niej genialne smarowidło do chleba, które posmakuje każdemu. Tym bardziej że do jej wykonania wystarczy kilka składników oraz nieco czasu.

Zobacz wideo Zaskakująco dobry pasztet z wątróbek i równie smakowity kolega wegetariański

Z czego robiona jest leberka? Przygotuj te składniki

W 2008 roku leberka została wpisana na listę wielkopolskich produktów tradycyjnych. Swoją nazwę zawdzięcza niemieckiemu określeniu "die Leberwurst", co oznacza kiszkę wątrobianą i pasztetówkę. Choć dziś nie cieszy się zbyt wielką popularnością, niegdyś gościła na każdym stole, a już w szczególności w okresach okołoświątecznych. W "Tradycyjnej kuchni pomorsko-wielkopolskiej" Zbigniewa Przybylaka możemy przeczytać, że robiono ją z "mięsa tłustego i wątroby, czasem też ze słoniny". Dziś w zależności od rodzinnych tradycji oraz regionu przepis na tradycyjną leberkę może się nieco różnić. Jak ją przyrządzić? Przygotuj:

  • 0,5 kg mięsa z łopatki wieprzowej,
  • 0,5 kg podgardla wieprzowego,
  • 0,25 kg wątróbki wieprzowej,
  • 1 i 1/2 szklanki kaszy manny,
  • dużą cebulę,
  • przyprawy: po 2 łyżki soli, pieprzu i majeranku.

PORADA! Jeśli nie masz dostępu do wątróbki wieprzowej, lub z jakiegoś powodu nie chcesz jej spożywać, z sukcesem zastąpisz ją wątróbką gęsią. Wyjdzie równie smaczna.

 

Jak zrobić wątrobiankę do słoików? Przepis krok po kroku

Robienie leberki rozpocznij od nagrzania piekarnika do 180 stopni. Następnie zabierz się za przygotowanie mięsa - łopatki oraz podgardla. W tym celu pokrój je w dość sporą kostkę, przełóż do żaroodpornego naczynia, zasyp przyprawami i zalej wodą. W kolejnym kroku dorzuć posiekaną cebulę. Całość przykryj i piecz godzinę i 45 minut. Po tym czasie dorzuć wątróbkę i piecz kolejne 15 minut. Co dalej?

  1. Po upieczeniu mięsa i cebuli dokładnie zmiel je w maszynie. Najlepiej zrób to kilka razy.
  2. Wywar zachowaj, by przygotować w nim kaszę mannę.
  3. Kiedy kasza będzie gotowa, a mięso zmielone, połącz wszystko ze sobą. Zrób to dokładnie.
  4. Tak przygotowaną leberkę przełóż do wyparzonych i suchych słoików. Zakręć i pasteryzuj przez kolejne 2 godziny. 

Leberkę najlepiej stosować w formie smarowidła do chleba, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić z niej główne danie. Tak też zajadała się nią Magda Gessler, dla której to prawdziwy przysmak. Smacznego! Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, którą znajdziesz poniżej.

Więcej o: