-
Haps
-
Jak przygotować
- Wygląda jak wygląda, ale smakuje bosko. Na Podlasiu są z tego dumni, a podstawą są ziemniaki
Wygląda jak wygląda, ale smakuje bosko. Na Podlasiu są z tego dumni, a podstawą są ziemniaki
Kuchnia podlaska słynie z prostych, tanich, lecz sycących i naprawdę pysznych potraw. Królują tam oczywiście ziemniaki i dziś skupimy się na sztandarowej potrawie, z której dumne są wszystkie podlaskie gospodynie. Jak zrobić kultową kiszkę ziemniaczaną? Bez tych dodatków nie ma nawet co zaczynać.
Kiszka ziemniaczana to danie doskonale znane wszystkim mieszkańcom Podlasia oraz Kresów, ale wyjątkowość tej potrawy jest tak duża, że zdecydowanie trzeba przybliżyć przepis wszystkim, bez wyjątku. Oczywiście jak to z podlaską kuchnią bywa, nie jest trudno, ani drogo, za to naprawdę pysznie. ALe żeby kiszka była naprawdę pyszna, zadbaj o dwie rzeczy. Po pierwsze ziemniaki - najlepiej o wysokiej zawartości skrobi. No i po drugie, dodatki. Nie zapomnij o wędzonym boczku, grzybach i cebuli. Bez tego ani rusz.
Chluba podlaskich gospodyń. Jak zrobić kiszkę ziemniaczaną?
Składniki:
- jelita wieprzowe (sparzone i namoczone w wodzie z solą),
- 2 kg ziemniaków o większej zawartości skrobi,
- 200 g mąki pszennej,
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej,
- ok. 400 g wędzonego boczku,
- garść suszonych grzybków namoczonych w wodzie i ugotowanych do miękkości,
- sól, pieprz, majeranek, odrobina gałki muszkatołowej,
- smalec,
- 3 średnie cebule,
- 2-3 ząbki czosnku.
Kiszka ziemniaczana - sposób wykonania:
- Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce o najdrobniejszych oczkach. Jeśli z ziemniaków wytrąci się dużo wody, lekko ją odciśnij. Do ziemniaków dodaj mąkę i wymieszaj.
- Boczek posiekaj w dość drobną kostkę, podobnie posiekaj cebulę. Całość podsmaż na odrobinie smalcu, aż boczek się wytopi i zbrązowieje, a cebula zezłoci. Dodaj do masy ziemniaczanej.
- Ugotowane grzyby zmiel w maszynce lub drobno posiekaj. Podobnie jak resztę składników dodaj do miski z ziemniakami. Dodaj także czosnek przeciśnięty przez praskę, sól pieprz, gałkę i majeranek. Podobnie wymieszaj.
- Namoczone jelita nadziej na szprycę do kiełbas i nadziewaj ją masą ziemniaczaną. Kiszkę następnie przekładamy na blaszkę do pieczenia wyłożoną papierem.
- Za pomocą widelca zrób kilka nacięć, żeby para mogła odparować (w przeciwnym razie kisza może popękać podczas pieczenia).
- Kiszkę lekko natłuść smalcem i włóż do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piecz do zarumienienia.