Rosół to podstawa i klasyka kuchni polskiej, a jednak łatwo popełnić błędy, które wpływają zarówno na jego smak, jak i wygląd. Jednym z częstych powodów do niezadowolenia jest mętnienie rosołu. Dlaczego rosół wychodzi mętny? Trudno jest wskazać jednego winowajcę. Na przejrzystość zupy wpływ ma bowiem kilka czynników, jak chociażby użyte mięso, sposób postępowania z nim, a nawet sposób gotowania rosołu. Poniżej szczegółowy wyjaśniamy, czemu rosół mętnieje i jak temu zapobiec.
O prosty błąd, przez który rosół może stracić klarowność, łatwo już na początku. Powodem może być bowiem włożenie surowego mięsa do gorącej wody. Wówczas szybko dochodzi do ścięcia się białka, a to ma wpływ na mętnienie wywaru. Zresztą w przypadku mięsa ostrożność trzeba zachować już na zakupach. Jeśli nie będzie pierwszej świeżości, rosół również nie wyjdzie dobry.
Kolejny powód, dlaczego rosół robi się mętny, to niezdejmowanie szumowin, które pojawiają się podczas gotowania. Na mętnienie rosołu ma także to, jak go gotujemy. Każdy, kto się za niego zabiera, powinien pamiętać, że rosół gotuje się długo i powoli. Powinien tylko lekko pyrkać i to co najmniej przez dwie i pół godziny. Jeśli gotujemy go zbyt szybko i na zbyt dużym ogniu, może zmętnieć.
Klarowność rosołu można osiągnąć na kilka sposobów i unikając kilku błędów. Oto najbardziej przydatne wskazówki:
Gotując rosół, pamiętaj też o tym, by zadbać o bogactwo przypraw i warzyw. Świetnie sprawdzą się goździki (nigdy nie zapomina o nich Magda Gessler), kurkuma, która wzmocni jego smak i barwę oraz imbir, który ma właściwości bakteriobójcze i rozgrzewające, zmienia też smak rosołu na bardziej intensywny i kwaskowy. Ważnym dodatkiem jest również lubczyk, niektórzy rosół przyprawiają też pieprzem cytrynowym, laską cynamonu, koperkiem lub ziarenkami jałowca.