Kiedy siać ogórki, aby mieć te pyszne warzywa w ogrodzie? Kalendarz wysiewu

Ogórek to jedno z najczęściej uprawianych warzyw w naszym kraju. Cieszy się dużym powodzeniem - zarówno świeży, jak i w wersji kiszonej lub konserwowej. Początkujący miłośnicy ogrodnictwa mogą mieć liczne pytania o prowadzenie uprawy tych smacznych warzyw. Kiedy siać ogórki? Przybliżamy kalendarz wysiewu ogórków.

Kalendarz wysiewu ogórków

Ogórki należą do roślin dyniowatych. Paleta ich odmian jest niezwykle szeroka, a główny podział wyróżnia ogórki sałatkowe i ogórki do kiszenia. W tych grupach nasion znajdują się z kolei odmiany do uprawy w gruncie, odmiany do uprawy w szklarniach i tunelach foliowych. Jednak wszystkie odmiany mają podobne wymagania uprawowe. Powinny rosnąć w miejscu ciepłym, osłoniętym od wiatru i nasłonecznionym.

Warzywa sezonowe w maju to nie tylko szparagi. Kiedy ostatnio jedliście kalarepę albo botwinkę?Nie tylko szparagi. Te warzywa sezonowe są najlepsze w maju. Co z nich przygotować?

Jak już wspomnieliśmy, ogórki to warzywa ciepłolubne, zwłaszcza podczas wschodzenia. Dlatego, choć sam siew ogórków jest łatwy, chłód może zniszczyć wysiewy. Pamiętajmy, że ogórki może zniszczyć nawet najmniejszy przymrozek.

Do prawidłowego wzrostu i owocowania ogórek potrzebuje:

  • temperatury 20-25 °C,
  • dużej ilości wody, ale jednocześnie nie nadmiernej wilgoci, która przyczyna się do rozwoju chorób,
  • zacienionych stanowisk,
  • gleb bogatych w próchnicę, najlepiej czarnoziemów.

Zastanawiasz się kiedy siać ogórki? Kalendarz siewu pomoże zaplanować cały proces oraz odpowie na pytania: kiedy siać ogórki do gruntu, a kiedy rozsadzać pomidory. Pomoże też zaplanować prace ogrodowe w taki sposób, aby móc jak najdłużej korzystać ze świeżych zbiorów z własnego ogródka. 

Zobacz wideo Sprawdź prosty przepis:

Termin wysiewu ogórków zależy od rejonu kraju i jest związany z temperaturą powietrza i nagrzewającej się gleby. Ciepło tej ostatniej powinno wynosić ok. 15°C na 5 cm głębokości. Jeśli zaś chodzi o ogólną, optymalną dla kiełkowania temperaturę, to powinna oscylować w granicach od 15 - 18 °C. W praktyce termin siewu przypada w maju – po pierwszej dekadzie w cieplejszych rejonach naszego kraju, czyli w jego środkowo-południowej części oraz po drugiej dekadzie w przypadku północnej części. Aby nasze plony wyrosły i były dorodne, warto wiedzieć, kiedy siać ogórki dlatego najlepszym rozwiązaniem jest kalendarz ogrodnika. Sprawdź zatem kiedy siać ogórki na rozsadę. 

Kiedy siać ogórki na rozsadę?

Rozsada ogórka dostępna jest w sklepach ogrodniczych, ale możemy też przygotować własną rozsadę, co spowoduje, że będziemy mieli mniejsze koszty za zakup roślin. Przygotowując rozsadę musimy wiedzieć, że czeka nas zdecydowanie więcej pracy, aniżeli przy sadzeniu ogórków z gotowej rozsady. Rozsadę przygotowuje się z nasion ogórka. Nasiona tych warzyw dostępne są praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym, a ich koszt nie jest wysoki. Musimy także podjąć decyzję, która odmiana będzie dla nas odpowiednia. 

Siew ogórków jest łatwy. Rozsadę doniczkową ogórków przeprowadzamy w kwietniu (termin siewu: 15-30 kwietnia).  Nasiona sieje się wyłącznie do doniczek. Stanowisko do uprawy w doniczkach powinno być słoneczne. Rozsada ogórków jest gotowa do sadzenia w gruncie na przełomie maja i czerwca. 

Jak uprawiać truskawki: praktyczne informacje dla poczatkującychTruskawki - sadzenie i uprawa owocowego smaku lata

Wysiew ogórków do gruntu

Najpopularniejszą metodą uprawy ogórków jest wysiew bezpośrednio do gruntu, na który możemy sobie pozwolić w sytuacji dysponowania odpowiednią glebą – w zbyt wilgotnej i o zbyt niskiej temperaturze nasiona nie wykiełkują i prawdopodobnie zgniją. Gleba ciepła i umiarkowanie wilgotna sprawdzi się idealnie.

Najlepszy termin na wysiew ogórków do gruntu przypada w maju – po pierwszej dekadzie w cieplejszych rejonach naszego kraju, czyli w jego środkowo-południowej części oraz po drugiej dekadzie w przypadku północnej części. Zatem idealny czas na wysiew ogórków do gruntu  przypada między 15 maja a 7 czerwca, czyli po tzw. „Zimnej Zośce", kiedy ryzyko mrozu jest najmniejsze.

Nasiona ogórków umieszcza się po 1-2 sztuki w oddzielnych dołkach. Jeżeli wzejdą dwa nasiona, słabszy ogórek trzeba usunąć. Siew ogórków można ewentualnie przedłużyć do 15 czerwca, jednak nasiona powinny być wtedy koniecznie podkiełkowane. Aby zapewnić sobie dłuższy zbiór ogórków, siew można powtarzać w odstępach 1-2 tygodni. To także prosty sposób na wypadek, gdyby ogórki zmarzły z powodu wiosennych przymrozków. Siew tych warzyw najlepiej robić w rzędach co 80 – 120 cm (gęściej, gdy ziemia jest żyzna). Odstępy miedzy nasionami powinny wynosić 5-15 cm. 

Ważne: należy unikać siania ogórków obok warzyw dyniowatych, czyli arbuzów, cukinii, dyni, kabaczków, melonów, patisonów (ze względu na możliwość występowania takich samych chorób i szkodników)

Zobacz też: Sadzenie dymki. Jak wyhodować własną cebulę dymkę?

Więcej o: