Larwy owadów będą w pieczywie, dżemach i serach. KE zatwierdziła. "Zrównoważone źródło białka"

Komisja Europejska podjęła zaskakującą decyzję. Zatwierdziła stosowanie sproszkowanych larw owadów jako składnik pieczywa, makaronów oraz dżemów. Ma to być motywowane troską o ekologię i zrównoważoną produkcję żywności.

Mącznik młynarek to chrząszcz, który występuje w produktach zbożowych, gniazdach ptaków i pod korą drzew liściastych. Żeruje w niehigienicznie utrzymywanych magazynach zboża oraz mąki. Atakuje otręby, suchary i inne produkty zbożowe. Larwy jako pokarm dla ludzi były już sprzedawane razem z innymi owadami w Bangkoku. Teraz będzie można je znaleźć w towarach w Europie.

Zobacz wideo Gdzie kupować pieczywo, by było najbardziej wartościowe. Ekspert rozwiewa wątpliwości, co z tym z marketów

Czy można jeść larwy mącznika? Komisja Europejska podjęła decyzję

W styczniu 2021 roku Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności wpisał larwy mącznika młynarka do katalogu nowej żywności. Produkt jest bogaty w białka i tłuszcze. Charakteryzuje się lekko orzechowym smakiem oraz chrupiącą konsystencją. Teraz Komisja Europejska poszła o krok dalej. Rozporządzenie UE 2025/89 z 20 stycznia 2025 umożliwia stosowanie proszku z larw mącznika młynarka w różnych produktach, takich jak pieczywo, sery, makarony czy dżemy. Jest tylko jeden warunek: owady muszą zostać poddane promieniowaniu UV.

Decyzja ta jest zgodna z wymogami ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO, która promuje spożycie owadów jako bardziej zrównoważonego źródła białka

- poinformował na swoim profilu na platformie X ekonomista Adam Gwiazda.

Larwy mącznika dla ludzi. To niejedyne owady na liście "novel food"

Produkty zawierające larwy mącznika powinny mieć odpowiednie oznaczenia. Na etykiecie musi znaleźć się ostrzeżenie, że składnik może powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych na skorupiaki. To jednak nie wszystko. Na listę owadów dopuszczonych do spożycia trafiły również świerszcze domowe oraz szarańcza wędrowna, zarówno w formie mrożonej, suszonej, jak i sproszkowanej. Warto dodać, że niektóre sklepy w Polsce już teraz oferują towar, który w składzie zawiera owady. Na półkach można znaleźć m.in. chipsy z dodatkiem mączników oraz batony proteinowe ze świerszczami. Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.

Więcej o: