Skorupki po jajkach najczęściej lądują w koszu, ale niewiele osób wie, że znajdują się w nich cenne substancje, które można wykorzystać do pielęgnacji roślin ogrodowych. W jaki sposób? Podpowiadamy.
3
iStock
Otwórz galerięNa Gazeta.pl
REKLAMA
REKLAMA
Masz skorupki po jajkach i nie wiesz, co z nimi zrobić? Dlaczego nie powinno się ich wyrzucać? Dowiedz się, jak mogą pomóc w codziennej pielęgnacji roślin.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak gotować jajka, by później dobrze się obierały? Oto sztuczki naszego szefa kuchni
Gdzie wyrzucamy skorupki po jajkach?
Jeżeli zapytać przypadkową osobę, gdzie wyrzucamy skorupki po jajkach, to najczęściej pewnie usłyszelibyśmy: do kosza. I rzeczywiście tak jest. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że te z pozoru te niepotrzebne śmieci mają w sobie wiele dobrego. W skorupkach po jajkach znajdziemy m.in.:
wapń - składnik niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin
Właściwości skorupek po jajkach można wykorzystać do pielęgnacji zarówno roślin ozdobnych, jak i warzyw uprawianych w przydomowych ogródkach.
Skorupki po jajkach: zastosowanie w ogrodzie
W jaki sposób do codziennej pielęgnacji roślin można wykorzystać skorupki po jajkach? Zastosowanie ich w ogrodnictwie ma wiele zalet:
nawóz ze skorupek po jajkach może pobudzić wzrost korzeni roślin
skorupki po jajkach mogą uchronić niektóre warzywa przed chorobami i gniciem
znajdujący się w skorupkach wapń przyczynia się do odkwaszania gleby, co może być bardzo pomocne dla roślin, które preferują stanowiska o glebie obojętnej lub zasadowej
skorupki po jajkach mogą skutecznie odstraszyć szkodniki ogrodowe, np. ślimaki i ochronić warzywa przed ich niekorzystnym działaniem. Wystarczy rozsypać rozgniecione skorupki wokół roślin, aby stworzyć barierę ochronną
Następnym razem gdy będziesz smażyć jajecznicę, nie wyrzucaj skorupek po jajkach. Można zrobić z nich użytek/Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/iva
Skorupki po jajkach jako nawóz - do jakich roślin?
Skorupki po jajkach jako nawóz można stosować pod różne rośliny. Bardzo dobrze sprawdzi się do pielęgnacji roślin ozdobnych, takich jak m.in.:
astry
goździki
tulipany
piwonie
oleandry
Domowy nawóz ze skorupek po jajkach doskonale nadaje się także do uprawy warzyw ogrodowych. Może skutecznie wesprzeć rozwój kapusty, bobu, ogórków, cukinii, fasoli, sałaty i marchewki. Warto wiedzieć jednak, że nie zawsze nawóz ze skorupek po jajkach jest odpowiednim wyborem. Nie sprawdzi się w przypadku roślin kwasolubnych, jak np.:
wrzosy
konwalie
storczyki
hortensje
paprocie
borówki amerykańskie
maliny
truskawki
poziomki
W przypadku wymienionych wyżej roślin, nawóz ze skorupek po jajkach mógłby bardziej zaszkodzić niż pomóc i lepiej zastosować inne preparaty odżywcze.
Skorupki po jajkach w ogrodzie - jak stosować?
Jak stosować skorupki po jajkach w ogrodzie? Jest na to kilka sposobów:
Skorupki można zmielić na proszek, a następnie wymieszać je z kompostem i w ten sposób użyźnić glebę. Im drobniej zmielone skorupki, tym lepiej, ponieważ szybciej uwolnią do gleby składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin
Skorupki po jajkach można dodać do gleby bezpośrednio przed sadzeniem roślin i dzięki temu wesprzeć młode osobniki
Ze skorupek po jajkach można stworzyć także płynny nawóz. Jego przygotowanie wymaga czasu, ale rośliny na pewno będą nam wdzięczne za taką dawkę składników odżywczych. Skorupki po jajkach należy zalać wrzącą wodą i odstawić na kilka dni, aby zmiękły. Tak przygotowanym roztworem podlewamy rośliny.
Skorupki po jajkach: co można zrobić z niepotrzebnych odpadów?
Pielęgnacja roślin to jeden ze sposobów, w jaki można wykorzystać skorupki po jajkach. Co można zrobić ze skorupek, gdy nie mamy ogrodu, a uprawa roślin nie jest naszą pasją? Są i na to sposoby:
skorupki po jajkach mogą być cennym sojusznikiem w walce z uporczywymi zabrudzeniami. Świetnie sprawdzą się do czyszczenia zlewu lub przypalonego garnka
rozdrobnione skorupki po jajkach można dodać także do prania. Ma to na celu zmiękczenie tkanin i pozbycie się zabrudzeń
skorupki po jajkach zawierają wiele cennych składników odżywczych, których potrzebują nie tylko rośliny, ale także nasza skóra. Produkt można zmielić na drobny proszek i dodać do ulubionej maseczki do twarzy. Tak przygotowany preparat nie tylko odżywia skórę, ale także delikatnie ją peelinguje.