Gdzie wyrzucić opakowanie po przyprawach? Wbrew pozorom, nie jest to oczywiste. Kto nadal popełnia błąd?

Poznaj zasady segregacji śmieci. Zobacz, gdzie wyrzucić opakowanie po przyprawach, bo wbrew pozorom, nie jest to wcale takie oczywiste. Niektórzy nadal popełniają pewien błąd.

Segregacja śmieci. Torebki po przyprawach – z czego są wykonane?

Należysz do osób, które chcą dbać o swoją planetę i pamiętają o tym, jak ważna jest segregacja śmieci? Papierowe torebki po przyprawach to rodzaj odpadków, z którymi każdy ma do czynienia. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że tego typu śmieci powinny trafiać do niebieskich kontenerów, przeznaczonych do wyrzucania czystego papieru. Nie zawsze jednak tak jest. Należy pamiętać, że opakowania, w których kupujemy pieprz, zioła prowansalskie, liście laurowe, bazylię, tymianek i inne przyprawy, często nie są wykonane jedynie z samego papieru. Ich wnętrze może powlekać folia, której nie da się rozdzielić od papieru. Takie opakowania nie mogą być wyrzucane do kontenerów na papier.  

Na szczęście nie zawsze tak jest. Niektóre rodzaje opakowań na zioła nadają się nadal do segregacji. Producenci przypraw, dodających smaku naszej kuchni, oferują swoje towary, dostępne również w metalowych puszkach, torebkach foliowych, papierowych, a także szklanych słoiczkach. Tego rodzaju opakowania na przyprawy można na szczęście poddawać recyklingowi, dlatego warto pamiętać, by umieszczać je w odpowiednich kontenerach na śmieci.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Gdzie wyrzucić opakowanie po przyprawach?  

Dowiedz się, gdzie wyrzucić torebki po przyprawach, w których wnętrzu znajduje się foliowa powłoka. Sprawdź też, do jakich kontenerów wyrzucać pozostałe opakowania po ziołach. Segregacja tego rodzaju odpadków nie jest skomplikowana – nie zapominaj o niej, by pomóc dbać o środowisko. Zobacz, do których pojemników na śmieci wyrzucać poszczególne rodzaje opakowań po przyprawach:  

Papierowo-foliowe torebki po przyprawach – jeśli kupujesz zioła, sprzedawane w torebkach, wykonanych z tych materiałów, koniecznie zapoznaj się z zasadami panującymi w Twojej gminie, ponieważ, jak możemy przeczytać na stronie MPO M. ST. Warszawa papierowo-foliowe torebki po przyprawach powinny trafić do czarnego kontenera na odpady zmieszane (screen ze strony MOP M.ST. Warszawa poniżej).

MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O. / screen ze strony https://www.mpo.com.pl/aktualnosci/314-gdzie-wyrzucac-odpady-kuchenne-czesc-2MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O. / screen ze strony https://www.mpo.com.pl/aktualnosci/314-gdzie-wyrzucac-odpady-kuchenne-czesc-2 MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O. / screen ze strony https://www.mpo.com.pl/aktualnosci/314-gdzie-wyrzucac-odpady-kuchenne-czesc-2

Natomiast według MPO Kraków takie odpady powinny zostać wyrzucone do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metal, o czym możemy przeczytać na profilu MPO Kraków w mediach społecznościowych.

Do papieru czy do tworzyw sztucznych? Gdzie powinno się wyrzucać opakowania po przyprawach, które w środku mają srebrną warstwę aluminium? To opakowania wielomateriałowe, które powinny trafić do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metal A podczas zakupów warto pamiętać, że im mniej skomplikowane opakowanie, tym łatwiej odzyskać z niego surowce wtórne.

A co z pozostałymi opakowaniami po przyprawach?

  • Torebki papierowe po przyprawach – torebki papierowe są znacznie bardziej ekologiczne i nadają się do segregacji. Jeśli masz do wyrzucenia tego rodzaju opakowanie po ulubionych ziołach, nie wyrzucaj ich do śmieci zmieszanych. Zadbaj o to, by opróżnione w całości opakowania z papieru trafiły do pojemnika na papier (niebieski kontener);             
  • Foliowe opakowania po przyprawach – tego rodzaju opakowania można poddawać recyklingowi. Zadbaj więc o to, by długo rozkładające się tworzywa nie zalegały na wysypiskach i pamiętaj o segregacji. Foliowe opakowania po przyprawach wyrzucaj zawsze do żółtego pojemnika na śmieci, przeznaczonego na metal i tworzywa sztuczne;
  • Szklane pojemniczki po przyprawach – zioła, sprzedawane w szklanych pojemniczkach mogą dłużej zachowywać świeżość, a ich opakowania nadają się do recyklingu. Jeśli masz do wyrzucenia pusty pojemniczek po przyprawach, wykonany ze szkła, wyrzuć do go kontenera na szkło (zielony kosz na śmieci). Pamiętaj tylko, by zdjąć z niego wcześniej nakrętkę – jeśli jest plastikowa lub metalowa wyrzuć ją do kosza na metal i tworzywa sztuczne. Szklane pojemniczki na przyprawy mogą jednak służyć przez dłuższy czas, dlatego warto je zachować i uzupełniać, kiedy przyprawa zacznie się kończyć.

Zobacz też: Gdzie wyrzucić skorupki od jajek? Wykorzystaj je ponownie! Przydadzą się na uciążliwy wiosenny problem

Więcej o:
Copyright © Agora SA