Czy paragony wrzucamy do papieru? Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że materiał, z którego wykonane są paragony wskazuje, że odpadki te powinny trafiać właśnie do niebieskiego kontenera. Szeleszczące, łatwo gniotące się paragony fiskalne, wyglądają tak samo jak zwyczajny papier. Tymczasem znaczna część paragonów produkowana jest z papieru termicznego, do którego dodaje się domieszkę substancji chemicznych. Sprawia to, że dowody za zakupy, jak i potwierdzenia transakcji z bankomatów, nie są czystym papierem, a tym samym nie nadają się do umieszczania w pojemnikach na papier.
Dowiedz się koniecznie, gdzie wyrzucać paragony fiskalne, które otrzymujesz po każdych zakupach. Dowody opłacenia zakupionych towarów produkowane są ze specjalnego papieru termicznego, składającego się z emulsji termoczułej, papieru brązowego oraz warstwy ochronnej. Materiały, z których wytwarza się paragony sprawiają, że ten rodzaj śmieci nie może trafiać do kontenera na stare gazety, zeszyty, papier pakowy, papierowe worki czy torebki.
Gdzie w takim razie należy wyrzucać paragony fiskalne? Po zrobionych zakupach lub otrzymaniu potwierdzenia wypłaty z bankomatu, świstek z nadrukiem umieść w koszu na śmieci zmieszane. Pamiętaj koniecznie o prawidłowej segregacji odpadów, która czasami może wydawać się trochę skomplikowana. Wystarczy jednak dowiedzieć się co i jak, by móc przyczyniać się do dbania o ochronę środowiska i swojej planety.
Wiesz już, że paragony powinny trafiać do śmieci zmieszanych. Jednak czy w każdym przypadku? Przeczytaj koniecznie, czym jest niebieski paragon.
Wiesz już, do jakich śmieci wyrzucać paragony. Czy jednak "papierki", które są odbierane po wykonanych transakcjach za zakupy, mogą nadawać się do recyklingu? Okazuje się, że w niektórych przypadkach tak jest.
W niektórych sklepach możesz natknąć się na niebieskie paragony, uznawane za znacznie bardziej przyjazne dla środowiska. Tego typu dowody za opłacenie zakupów posiadają certyfikat FSC, mający świadczyć o tym, że pochodzą ze zrównoważonego leśnictwa, co sprawia, że są one ekologiczne. Niebieskie paragony wykonuje się ze specjalnego rodzaju papieru termicznego, bez dodatku barwników chemicznych. Ten rodzaj dowodu za opłacenie zakupów nadaje się do recyklingu, dlatego może być umieszczany w kontenerach na makulaturę. Niebieskie paragony zostały wprowadzone w sieciach sklepów Kaufland oraz Lidl.
Zobacz też: Gdzie wyrzucić karton po mleku? Czy trzeba go myć? Sprawdź, co zrobić z kłopotliwymi odpadami