Myślisz, że wiesz, gdzie wyrzucić karton po pizzy? Uważaj, bo możesz się zdziwić!

Masz wątpliwości, gdzie wyrzucić karton po pizzy? Czy kartonowe pudełko powinno trafić do pojemnika na papier? Uważaj, bo możesz się zdziwić! Sprawdź koniecznie, jak poprawnie segregować odpady.

Pudełko po pizzy: segregacja śmieci

Sprawdź, gdzie należy wyrzucać pudełko po pizzy. Segregacja odpadów to ważna sprawa, której nie można ignorować. Nie wszystkie rodzaje śmieci nadają się jednak do recyklingu, choć niektóre mogą zostać ponownie wykorzystane. Do odpadów selektywnych zalicza się: papier (wyrzucamy go do niebieskiego pojemnika), tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe (powinny trafiać do żółtego kosza na śmieci), szkło (zielony kontener) i bioodpady (wyrzucamy je do brązowego kontenera na śmieci). Wszystkie pozostałe śmieci, pochodzące z naszego gospodarstwa domowego, powinny być wyrzucane do odpadków zmieszanych (czarny kontener), które nie nadają się do recyklingu.

Opakowania do pizzy produkowane są z kartonu, a dokładniej z tektury falistej. Mogłoby się wydawać, że tego rodzaju odpadki należałoby wyrzucać do kontenera przeznaczonego na papier. Okazuje się jednak, że jest inaczej.

Zobacz wideo Przepis na pyszną pizzę według Hapsa

Karton po pizzy: gdzie wyrzucić tego typu odpadki

Gdzie wyrzucić opakowanie po pizzy? Trudno oprzeć się smakowitemu daniu z kuszącym serem i ulubionymi dodatkami. Nie ma więc co się dziwić, że pizza jest tak chętnie zamawiana przez wielu z nas. Co jednak zrobić z opakowaniem po jedzeniu?

Pizza pakowana jest w kartonowe pudełka, jednak musimy pamiętać, że tektura, w której danie jest do nas dostarczane, nie należy do czystych. Opakowania z jedzeniem łatwo ulegają zabrudzeniu tłuszczem, ściekającym serem czy sosami. Z tego powodu nie nadają się już do recyklingu i nie powinny być wyrzucane do niebieskich kontenerów, przeznaczonych na segregację czystego papieru. Brudne opakowania po pizzy umieszczaj więc zawsze w czarnych koszach na śmieci (odpadki zmieszane). Przed wrzuceniem pudełka po pizzy pamiętaj też o wyjęciu z niego niezabrudzonej folii aluminiowej czy plastikowych elementów – te odpadki nadają się do recyklingu, dlatego powinny trafiać do żółtego kontenera na tworzywa sztuczne i metale.

Pudełko po pizzy: gdzie wyrzucić czyste opakowania

Gdzie wyrzucić czyste pudełko po pizzy? W przypadku czystego pudełka na pizzę, które uległo uszkodzeniu (zgnieceniu czy rozerwaniu) i nie nadaje się już na dostarczenie w nim jedzenia, sprawa wygląda już całkiem inaczej. Suchy, nieotłuszczony karton, powinien trafić do kontenera na papier, gdyż ze spokojem nadaje się do recyklingu.

Opakowania na pizzę, w którym dostarczono nam jedzenie, też czasami można jeszcze "uratować". W przypadku, gdy górna część kartonika nie zabrudziła się w czasie dostarczania nam jedzenia, czystą część pudełka można ze spokojem rozdzielić od zabrudzonej. Dzięki temu niezabrudzony fragment kartonu można umieścić w koszu na papier.

Zobacz też: Opakowanie po maśle - gdzie wyrzucić tego rodzaju odpadki? Czy trzeba je myć? To wcale nie jest takie oczywiste

Więcej o:
Copyright © Agora SA