Gdzie wyrzucić skorupki od jajek? Wykorzystaj je ponownie! Przydadzą się na uciążliwy wiosenny problem

Dowiedz się, gdzie wyrzucić skorupki od jajek. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że tego rodzaju odpadki nie muszą koniecznie lądować w koszu na śmieci. Ze skorupek jaj przygotujesz nawóz do roślin, pastę do czyszczenia czy wybielacz do prania!

Skorupki z jajek: jakie śmieci?

Sprawdź koniecznie, gdzie wyrzucać skorupki od jajek. Segregacja odpadków jest jednym z prostych sposobów, umożliwiających dbanie o naszą planetę, dlatego każdy powinien o niej pamiętać. Jajka należą do produktów, które wyjątkowo często goszczą w naszych kuchniach. Z ich pomocą można przygotować wiele dań, jak i pysznych deserów, dlatego nie ma co się dziwić, że są tak często wykorzystywane podczas gotowania.

Co jednak zrobić ze skorupkami, które zostają po zużytych jajkach? Jeśli chcesz je wyrzucić, pamiętaj, by umieścić je w przeznaczonym do tego kontenerze. Skorupki jajek powinny zawsze trafiać do kosza na bioodpady (brązowy pojemnik na śmieci). Skorupki, zarówno po jajkach surowych, jak i gotowanych, są bogate w wapń i inne składniki mineralne, dlatego mogą zostać ponownie wykorzystane jako nawóz do użyźniania gleby.

Skorupki od jajek: gdzie wyrzucać takie odpadki? Lepiej wykorzystaj je ponownie!

Pamiętaj o segregacji odpadków i umieszczaj w odpowiednim śmietniku wszystkie odpadki domowe, w tym również skorupki od jajek. Skoro wiesz już, gdzie wyrzucać takie odpadki, przekonaj się również, w jaki sposób możesz ponownie wykorzystać skorupki po zużytych jajkach.

  • Nawóz do roślin: Skorupki po jajkach możesz wykorzystać jako płynny nawóz do roślin. Wystarczy, że zalejesz je wrzącą wodą i odstawisz na tydzień. Pamiętaj, by co jakiś czas je przemieszać. Potem skorupki powinny się rozpuścić. W ten sposób uzyskasz nawóz wapniowy, idealny do podlewania roślin;
  • Ochrona przed ślimakami: Ślimaki potrafią wyrządzać wiele szkód w uprawach. Jeśli szukasz ekologicznej ochrony dla swoich roślin, sięgnij po skorupki jaj. Wystarczy, że drobno je rozkruszysz i rozłożysz wokół roślin lub położysz je w doniczkach. Ślimaki unikają wchodzenia na nierówne i chropowate podłoża, dlatego będą trzymać się dzięki nim z daleka od Twoich roślin;
  • Wybielacz do prania: Niepotrzebne skorupki po jajkach mogą posłużyć jako naturalny wybielacz do prania. Aby go zrobić, rozdrobnij skorupki i wsyp je do materiałowego woreczka. Pamiętaj, by dokładnie go związać, a następnie wrzuć go do bębna pralki razem z praniem;
  • Domowa pasta do czyszczenia: Skorupki po jajkach możesz wykorzystać do przygotowania domowej pasty do czyszczenia płytek czy zlewu. Jej przygotowanie jest niezwykle proste. Wystarczy, że zblendujesz czyste skorupki jaj, dodasz do nich sodę oczyszczoną i wodę;
  • Skorupki do kompostu: Pokruszone skorupki nie muszą trafić do kosza na śmieci. Dodaj je do kompostu, by wzbogacić go o cenny wapń i inne składniki mineralne.
Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Gdzie wyrzucamy skorupki od jajek: zobacz, jak jeszcze możesz wykorzystać skorupki po jajkach

Wykorzystaj ponownie skorupki po jajkach i zrób z nich malutkie doniczki, idealne dla kiełkujących roślin. Aby uzyskać ekologiczną doniczkę, zrób w jajku niewielki otwór. Następnie opłucz wnętrze skorupki. Puste skorupki po jajkach umieść w tekturowej wytłaczance na jajka i postaw ją w słonecznym miejscu. Skorupki wypełnij ziemią do ziół i warzyw, umieść w skorupce nasionko, które będzie mogło pobierać ze skorupki cenny wapń. Gdy roślinki zaczną kiełkować, przesadź je wraz ze skorupkami do większych doniczek.

W "doniczkach" ze skorupki możesz również wysiać rzeżuchę lub owies na Wielkanoc. W ten prosty sposób zyskasz ekologiczną i bardzo uroczą dekorację na świąteczny stół.

Zobacz też: Gdzie wyrzucić zepsute jedzenie? Wiele osób wciąż popełnia duży błąd podczas segregacji żywności

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.