Jak pasteryzować słoiki w piekarniku? Podpowiadamy

Jak pasteryzować słoiki w piekarniku? To jedna z rzeczy, które powinniśmy wiedzieć, jeżeli robimy zapasy lub przetwory. Pasteryzowanie słoików w piekarniku, czyli na sucho, to jeden ze sposobów na przedłużenie trwałości żywności. Jak to się robi? Wszystko wyjaśniamy!

Pasteryzowanie słoików – co to znaczy?

Pasteryzacja (inaczej wekowanie) to proces polegający na podgrzewaniu weków lub słoików i ich zawartości w temperaturze do 100*C. W ten sposób, dzięki zassaniu gumy w wekach lub pokrywy, uniemożliwiony zostaje dostęp do środka. W trakcie podgrzewania giną także drobnoustroje, a zapasteryzowana żywność gotowa jest do przechowywana przez dłuższy czas.

Jak pasteryzować słoiki w piekarniku?

Pasteryzowanie słoików w piekarniku nie jest trudne, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nie należy poddawać temu procesowi weków, czyli tradycyjnych, dużych słoików z grubego szkła ze specjalną gumką, ponieważ mogłaby się zniszczyć. Zwykłe słoiki, dokładnie umyte, wyparzone i wypełnione jedzeniem, można śmiało pasteryzować. Jak to zrobić?

Krok 1: Na blasze kładziemy papier do pieczenia. Wstawiamy ją do zimnego piekarnika i ustawiamy zakręcone słoiki (pokrywką do góry) w taki sposób, aby się nie stykały.

Krok 2: Zamykamy piekarnik i rozgrzewamy do 160*C.

Krok 3: Po nagrzaniu zmniejszamy temperaturę do 120*C i pasteryzujemy przez około pół godziny.

Krok 4: Po wystudzeniu słoików sprawdzamy, czy pokrywki się zassały. Jeżeli tak – pasteryzacja się udała.

Zobacz wideo Zobacz także, jak usuwać etykiety ze starych sloików. Mamy proste myki.

Jak pasteryzować słoiki w garnku z wodą?

Jeżeli decydujemy się na pasteryzację w garnku, możemy to zrobić zarówno z wekami, jak i zwykłymi słoikami. Będziemy potrzebować także dużego garnka, bawełnianej ściereczki lub kilku warstw ręcznika papierowego. Jak pasteryzować słoiki na mokro?

Krok 1: Do garnka wlewamy wodę. Na dnie kładziemy bawełnianą ściereczkę lub złożony ręcznik papierowy.

Krok 2: Na ściereczce ustawiamy zakręcone słoiki bądź zamknięte weki. Nie powinny się one stykać ani z garnkiem, ani ze sobą. Powinny też wystawać około 2-3 cm nad poziom wody.

Krok 3: Garnek przykrywamy i zagotowujemy wszystko. Potem zmniejszamy ogień i od tej chwili gotujemy przez 15-40 minut (w zależności od wielkości słoików i rodzaju zawartości).

Krok 4: Po zapasteryzowaniu studzimy słoiki w wodzie. Sprawdzamy, czy pokrywki się zassały. Jeżeli tak – pasteryzacja się udała.

Jak przechowywać zapasteryzowaną żywność?

Najlepszym miejscem do przechowywania słoików i weków jest piwnica lub spiżarnia. Jeśli nie mamy takiego pomieszczenia, wystarczy schować je w kuchennej szafce lub innym miejscu, gdzie będzie dość chłodno i ciemno.

Jakie produkty pasteryzować?

Pasteryzowanie przetworów – dżemów, sałatek czy sosów – to norma. Warto wykorzystać ten sposób także wtedy, gdy przygotowujemy dania typu leczo, bigos lub curry. Możemy zrobić większą ilość potrawy lub zapasteryzować pozostałe porcje, by zachować je na później. To doskonały sposób, by ograniczyć marnowanie żywności, zaoszczędzić co nieco pieniędzy czy odżywiać się zdrowiej w pracy lub podczas wyjazdów!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.