Leczo - przepis tradycyjny na pyszne danie, z którego słynie kuchnia węgierska

Leczo tradycyjne przyrządza się na bazie tego, co na Węgrzech najbardziej popularne, czyli papryki. W przeciwieństwie do lecza, które często gotuje się w Polsce, nie ma w nim cukinii. Oprócz papryk w różnych kolorach (choć zwykle używa się tych o czerwonej skórce), leczo węgierskie zawiera również sporo cebuli, kiełbasę oraz pomidory (świeże, koncentrat albo i to, i to). Jak zrobić leczo? Przepis tradycyjny znajdziecie w naszym tekście.

Leczo to - podobnie jak gulasz węgierski - jedno z klasycznych węgierskich dań, które bardzo często gości również w naszej kuchni. Leczo tradycyjne przygotowuje się z kilku podstawowych składników, jakimi są: papryka (przez swą popularność na Węgrzech zwana "węgierskim złotem"), cebula, kiełbasa oraz pomidory - świeże, w postaci koncentratu lub przecieru albo w kilku wersjach. Ważnym dodatkiem jest również papryka w proszku (można wykorzystać zarówno mieszankę słodkiej i ostrej, jak i tylko słodką). Choć w naszej kuchni bardzo popularnej jest mniej klasyczne leczo z cukinią i kiełbasą, warto choć raz skusić się na węgierskie leczo tradycyjne - przyrządzane tylko z podstawowych składników.

Jak zrobić leczo?

Przepis na leczo nie jest w zasadzie zbyt skomplikowany. Przyrządzanie tradycyjnego leczo nie różni się bowiem znacznie od przyrządzania leczo z cukinią. Wystarczy, że pokroisz składniki według przepisu (albo tak jak lubisz) i poddusisz je w sporym garnku, doprawiając do smaku solą, pierzem, odrobiną cukru i oczywiście papryką w proszku. Jak długo gotować leczo? Przygotowanie dania nie powinno ci zająć około godziny.

Jak podać leczo? Tradycyjnie serwuje się je na głębokim talerzu, a jako dodatek podaje pieczywo albo węgierskie langosze. Możesz jednak podać je również - podobnie jak żurek - w wydrążonym, niedużym bochenku chleba. Dobre, choć już mniej klasyczne dodatki do leczo to placki ziemniaczane (możesz też wykorzystać nasz wideoprzepis na placki z ziemniaków gotowanych, który znajdziesz poniżej) lub kotlety ziemniaczane. A zatem, jak się robi leczo? Sprawdźcie nasz przepis na leczo warzywne z kiełbasą.

Zobacz wideo

Leczo - przepis tradycyjny

Składniki:

  • 75 dag mieszanki czerwonej i żółtej papryki
  • 60 dag dojrzałych pomidorów, najlepiej malinowych
  • 2-3 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 50 dag cebuli cukrowej (jest łagodniejsza w smaku)
  • 40 dag cienkiej kiełbasy (w wersji wegańskiej możesz użyć kiełbasek sojowych i doprawić leczo papryką wędzoną do smaku)
  • 3 łyżki oleju rzepakowego
  • 2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku
  • ostra papryka w proszku - odrobina, wedle uznania
  • sól i pieprz do smaku
  • opcjonalnie: cukier, by zbalansować kwasowość pomidorów

Leczo tradycyjne - sposób przygotowania:

  1. Cebulę obierz z łupinek, a następnie pokrój w półplasterki.
  2. Olej wlej do dużego garnka i porządnie rozgrzej.
  3. Na rozgrzany olej wrzuć pokrojoną cebulę.
  4. Podsmażaj przez dwie minuty, co jakiś czas mieszając, aż się zeszkli, ale nie zacznie się rumienić.
  5. Zmniejsz płomień i przykryj garnek pokrywką, żeby cebula powoli się dusiła.
  6. Papryki umyj i pozbaw gniazd nasiennych.
  7. Następnie pokrój je na ćwiartki, a każdy z nich na szerokie paski.
  8. Świeżą i słodką paprykę w proszku dodaj do cebuli. Podlej odrobiną wody, przemieszaj, ponownie nałóż pokrywkę i duś dalej.
  9. W tym czasie sparz pomidory i zdejmij z nich skórkę. Wytnij gniazda nasienne, pokrój na ćwiartki albo ósemki i wrzuć do pozostałych składników w garnku. Dodaj również koncentrat. Ponownie przykryj garnek i duś przez około kwadrans.
  10. W tym czasie pokrój kiełbasę na plasterki.
  11. Patelnię z nieprzywierającym dnem podgrzej (nie dodawaj tłuszczu!) i wrzuć na nią pokrojoną kiełbasę.
  12. Smaż na średnim ogniu, aż kiełbasa lekko zarumieni się z każdej strony.
  13. Gdy będzie już odpowiednio podsmażona, dodaj ją do leczo w garnku. Dopraw wszystko do smaku solą, pieprzem, ostrą papryką oraz cukrem (opcjonalnie) i podduś jeszcze przez 5 minut.
  14. Leczo podawaj od razu po przyrządzeniu

Dobre leczo - co jeszcze warto wiedzieć?

Jak zagęścić leczo? Tradycyjne leczo węgierskie nie jest tak gęste jak leczo z cukinią. Jeśli jednak nie smakuje ci zbyt rzadkie leczo, możesz zagęścić je, dodając do niego więcej koncentratu pomidorowego (uwaga, jest dosyć kwaśny, więc trzeba będzie zbalansować smak dania, dodając do niego nieco cukru i soli).

Jak długo przechowywać leczo w lodówce? Gotowe leczo możesz wstawić do lodówki dopiero po jego ostudzeniu. Najlepiej nie podgrzewać potem całości, tylko przekładać do mniejszego garnka tyle, ile zamierzasz zjeść, by reszta dania zachowała swoje walory, tzn. np. aby papryka się nie rozgotowała. Leczo można przechowywać w lodówce do trzech dni.

Jak pasteryzować leczo? Jak wekować leczo? Jeśli zrobiłeś zbyt dużo leczo, warto zachować część na później. W tym celu możesz je albo zamrozić (można je trzymać w zamrażalniku do ok. 6 miesięcy), albo zawekować. Leczo wystarczy w tym celu przełożyć do czystych, wyparzonych słoików, wstawić  i pasteryzować przez około 20-30 minut w piekarniku rozgrzanym do 130 stopni Celsjusza. Dla bezpieczeństwa lepiej jednak pasteryzować leczo bez mięsa. Możecie je przecież dodać później, po otwarciu słoika.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.