Zapach i smak domowego chleba przywołuje same dobre emocje. Kojarzy się z dzieciństwem, beztroską i domową kuchnią mamy lub babci. Ty również możesz upiec własny chleb i sprawić, że kanapki będą doskonałe. Dziś proponujemy zrobienie chleba na dwa sposoby mniej popularne w polskiej kuchni. Sprawdź nasz przepis na chleb w dwóch wersjach i upiecz go samodzielnie!
Składniki:
Przygotuj rozczyn drożdżowy: Drożdże pokrusz do miski, dodaj do nich łyżkę mąki, szczyptę cukru, odrobinę soli i zalej 200 ml ciepłej wody. Rozmieszaj i odstaw na 20 minut, by drożdże zaczęły pracować. Do dużej misy wsyp mąkę, dodaj przygotowany rozczyn, wlej także olej i pozostałą wodę, dodaj sól. Mieszaj drewnianą łyżką przez kilka minut. Ciasto powinno być luźne i łatwo odchodzić od naczynia, jeśli jest zbyt rzadkie, dodaj trochę mąki, jeśli za gęste – więcej wody. Przełóż ciasto do natłuszczonej foremki wysypanej otrębami i zostaw na 2 godziny do wyrośnięcia. Po tym czasie posyp je otrębami po wierzchu i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200 st. C. Piecz przez około godzinę. Wyjmij z piekarnika i wystudź – dobrze upieczony chleb powinien, po uderzeniu w spód, wydawać głuchy odgłos.
Składniki:
Na zaczyn:
Na chleb:
Przygotuj zaczyn: Wymieszaj 150 g mąki pszennej z 1/2 łyżki suchych drożdży i 175 ml wody. Odstaw na 12 godzin – najlepiej zaczyn przygotować wieczorem w dniu poprzedzającym pieczenie chleba.
Przygotuj ciasto: Wymieszaj pozostałą ilość mąki z suchymi drożdżami. Dodaj przygotowany zaczyn, sól, oliwę i miód. Mieszaj przez kilka minut, używając drewnianej łyżki lub robota – przy użyciu haka do wyrabiania ciasta. Ciasto powinno być luźne, a im dłużej mieszane, także bardziej sprężyste. Przykryj je bawełnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na dwie godziny. Po tym czasie zanurz ręce w mące i podziel ciasto na dwie części. Uformuj z nich dwa płaskie prostokąty, nie zagniataj i nie wyrabiaj. Odstaw do wyrośnięcia jeszcze na 20 minut. Następnie wstaw do piekarnika i piecz przez 40 minut w temperaturze 200 st. C. Wierzch chlebka powinien być lekko zrumieniony, kiedy uderzysz w spód wypieku, ma wydawać głuchy odgłos. Jego środek powinien być lekko wilgotny i mieć wiele dziur. Podawaj na ciepło z dodatkiem dobrej oliwy.