Magda Gessler to królowa polskiej kuchni, a jak dobrze wiemy, ta jest bardzo wymagająca. Jednak nie wszystkie dania będą dla nas wielogodzinną pracą. Placki ziemniaczane to szybki sposób na najlepszy obiad pod słońcem. Mistrzyni postanowiła podzielić się z nami swoją tajemną recepturą na niesamowicie puszyste i chrupiące placki. Przepis jest szybki, prosty i ma jeden tajny składnik, który działa cuda.
Placki ziemniaczane Magdy Gessler. Składniki:
Zacznij od obrania wszystkich ziemniaków oraz cebuli. Następnie zetrzyj wszystko na tarce na drobnych oczkach lub zmiel na maszynie do mielenia, jeśli ją posiadasz. Powstałą masę wylej na sitko i wyciskaj nadmiar wody do dużego naczynia. Do startych ziemniaków dodaj jajka, mąkę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek.
Kluczowym elementem tego przepisu jest odlanie soku z naczynia, do którego odciskaliśmy ziemniaki i pozostawienie skrobi ziemniaczanej na dnie. Gdy już pozbędziesz się wody, dodaj skrobię razem ze śmietaną do masy na placki. Całość dopraw solą oraz pieprzem według własnych preferencji. Masę smażymy na oleju, formując małe placuszki. Gdy będą już złociste, układamy je na papierze tak, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Nie da się jednoznacznie określić, ile kalorii ma każdy placek, ponieważ zwykle nie robimy go na konkretny wymiar czy wagę. Ogólnie zakłada się, że średniej wielkości placek może mieć ok.121 kcal, ale wszystko zależy od ilości i jakości składników, z których stworzyliśmy masę. Podręcznikowo zakłada się jednak, że na 100 g placków ziemniaczanych przypada ok. 268 kcal. Mają w sobie 9 proc. białka, 41 proc. węglowodanów oraz 49 proc. tłuszczy. Warto jednak wziąć także pod uwagę to, z czym je serwujemy.
Świat dzieli się na dwa typy ludzi – miłośników wytrawnych smaków oraz łasuchów przepadających za słodkościami. I tak też możemy podzielić kwestię serwowania placków ziemniaczanych. Wiele osób decyduje się na podanie ich z musem jabłkowym bądź śmietaną przemieszaną z dżemem domowej roboty. Często można także spotkać się ze śmietaną posypaną cukrem. Jednak najbardziej tradycyjne wydają się być te w wytrawnej wersji, serwowane ze śmietaną bądź twarogiem i szczypiorkiem. Możemy także pokusić się o stworzenie sosu węgierskiego, który idealnie podkreśli chrupkość i smak naszego wytworu. Wersja bardziej wykwintna przedstawia się w wykorzystaniu serka typu Almette, wędzonego łososia oraz szparagów smażonych na maśle.