Sernik to popularne w Polsce ciasto, ale jego początków możemy szukać już w Starożytnej Grecji. W zapiskach z 350 roku p.n.e. czytamy o tzw. deserze plakous, który wykonano z sera i suszonych owoców. Ten rodzaj ciasta jest też popularny w Stanach Zjednoczonych. Rzadko spotkamy go z dodatkiem suszonych dodatków, a częściej z ciepłym musem owocowym, lub czekoladą. Sernik ten różni się od "naszego" przede wszystkim konsystencją. Jest znacznie lżejszy, niemal piankowy i rozpływa się w ustach. Popularny "cheesecake" z łatwością wykonasz w domu. To idealny, kremowy deser na lato.
W 1872 roku w Nowym Jorku przypadkowo odkryto produkowany do dzisiaj serek Philadelphia, który pozwolił zmodyfikować serowy przepis. Ten rodzaj sera jest dodawany również do wytrawnych potraw, a wszystko przez to, że jego smak jest lekko słony. Od tamtego czasu ciasta serowe nie są wykonywane w Stanach Zjednoczonych z białego twarogu, a z delikatnego serka, który wpływa na jego jeszcze bardziej kremową konsystencję. Czas przygotowania tego ciasta to zaledwie 10 minut. Potrzebujemy:
Na spód:
Na masę serową:
Na polewę (opcjonalnie):
Sernik nowojorski jest łatwy w przygotowaniu, ale prawdziwa sztuka polega na upieczeniu go bez zakalca. Aby uzyskać właściwą konsystencję, należy piec go prawie 1,5 godziny w temperaturze z początku 90 stopni (przez 20 minut), a potem 180 stopni (ok. 90 minut). W międzyczasie można wbić wykałaczkę i sprawdzić bardzo ostrożnie, czy ciasto nie jest surowe. Staraj się tego unikać, aby nie opadło.
Na początku warto przygotować spód. To bardzo proste, ponieważ powstaje bardzo podobnie do tego, który robimy w serniku na zimno. Pokrusz ciasteczka za pomocą blendera lub wałka do ciasta. Rozpuść masło i wlej do ciastek, dodaj szczyptę soli i wymieszaj. Następnie wyłóż spód tortownicy, przyciskaj do dna łyżką lub palcami. Włóż do lodówki na ok. 20-30 minut, w tym czasie przygotuj masę.
Sprawdź, czy składniki nie przebywały w lodówce. Powinny mieć temperaturę pokojową, ale nie ciepłą. Piekarnik nagrzej do 180 st. C z funkcją grzania góra-dół, kratka do pieczenia powinna znajdować się na środku piekarnika. Wszystkie składniki umieść w dużej misce i ubijaj za pomocą miksera 2 do 3 minut. Nie możesz robić tego zbyt długo, ponieważ masa może się napowietrzyć, a później opaść. Sernik powinien być płaski. Kolejno zagotuj wodę w czajniku. Przygotuj (opcjonalnie) proponowaną przez nas polewę cukrowo-cytrynową. Aby ją zrobić, wystarczy wymieszać składniki i polać na sam koniec ciasto.
Schłodź w lodówce foremkę przez około 15 minut, następnie wylej masę na schłodzony w tortownicy spód i wstaw do większej foremki. Kiedy włożysz blaszkę do piekarnika, nie zamykaj go. Wlej do połowy foremki gorącą wodę i zamknij. Piecz zgodnie z instrukcją powyżej. Kiedy sernik będzie gotowy, wyłącz piekarnik i uchyl drzwiczki. Po godzinie wyjmij go z piekarnika i zostaw do całkowitego wystudzenia. Smacznego!