Więcej przepisów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Domowy pasztet to król wielkanocnego stołu, a Magda Gessler zna świetny przepis na ten specjał. Kluczem do najlepszego pasztetu jest oczywiście mięso - restauratorka używa 3 rodzajów do przygotowania wielkanocnego pasztetu. Do tego warzywa oraz grzyby i nic więcej do szczęścia nie potrzeba. Ten smak to kwintesencja polskiego smaku, jeszcze z czasów sarmackich.
Pasztet Magdy Gessler - przepis na wielkanocny klasyk z 3 mięs
Potrzebne składniki:
- 0,5 kg łopatki wieprzowej
- 0,5 kg pręgi wołowej
- 300 g podgardla wieprzowego
- 300 g wątróbki wieprzowej
- 100 g smalcu (można użyć smalcu gęsiego)
- 100 g suszonych grzybów
- 5 jajek
- warzywa: 2 marchewki, 2 cebule, 1 pietruszka, kawałek selera
- 2 czerstwe bułki
- przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, ziarna jałowca, gałka muszkatołowa
Wielkanocny pasztet Magdy Gessler - sposób przygotowania krok po kroku
- Przygotowanie pasztetu zacznij od prozaicznej, ale bardzo istotnej rzeczy - namocz grzyby. Wieczorem przez planowanym wykonaniem pasztetu wsyp suszone grzyby do miski i zalej je zimną wodą, by napęczniały. Powinny moczyć się kilka godzin, dlatego warto oszczędzić czas i pozostawić je na całą noc w wodzie.
- Przygotuj mięso. Osusz je ręcznikiem papierowym i pokrój na mniejsze części. Na dużej patelni rozgrzej słuszną łyżkę smalcu i na dużym ogniu podsmaż wołowinę i wieprzowinę (pozostaw jedynie wątróbkę). Kiedy włókna mięsa się "zamkną" i mięso dobrze się podsmaży, całą zawartość patelni przełóż do dużego garnka.
- Warzywa obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Dodaj je do podsmażonego mięsa, dodaj także namoczone grzyby i całość zalej zimną wodą tak, by jedynie lekko przykrywała składniki. Dodaj 3-4 kilki ziela angielskiego oraz 4 listki laurowe, a także kilka kulek jałowca i zacznij dusić całość na niewielkim ogniu.
- Po upływie ok. 90 minut mięso powinno już się rozpadać. To moment, kiedy należy dodać wątróbkę. Powinna gotować się około 20 minut. Za pomocą chochelki odlej 2 szklanki wywaru i namocz w nim kajzerki.
- Cebulę posiekaj w kostkę i zeszklij ją na odrobinie tłuszczu.
- Teraz czas na mielenie. Wyłów z wywaru mięso oraz warzywa i w maszynce o drobnych oczkach zmiel całość nie mniej, niż 2 razy. Zmiel także namoczone grzyby, podsmażoną cebulkę, a także namoczone i odciśnięte kajzerki.
- Białka oddziel od żółtek. Żółtka dodaj bezpośrednio do masy na pasztet, natomiast białka ubij na sztywną pianę z odrobiną soli.
- Do masy na pasztet dodaj przyprawy: sól, pieprz oraz gałkę muszkatołową. Teraz wyrabiaj masę dłońmi. Kiedy składniki się już połączą, dodaj pianę z białek i za pomocą szpatułki dokładnie wymieszaj, uważając, by nie zniszczyć struktury białek.
- Przygotuj formy do pieczenia, wysmaruj je masłem i delikatnie obsyp w środku bułką tartą. Wlej masę na pasztet i piecz przez ok. 90 minut w temperaturze 160 stopni.
Taki pasztet zdecydowanie zasługuje na miano rarytasu. Jest wilgotny, aromatyczny, wręcz pachnie polską Wielkanocą. Gwarantuję, że ten pasztet zachwyci każdego, nawet bardzo wymagającego smakosza.
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.